Ami nem megy, nem kell erőltetni. Érthetetlen az EU vezetőinek makacssága
Miért kell az EU-nak egységet mutatnia ott, ahol nincs? Miért nem adnak Magyarországnak felmentést, “opt-out”-ot az orosz olajtilalomra? Az EU görcsös ragaszkodása az egység látszatához, immár nevetséges.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn anélkül fejezte be a tárgyalásokat, hogy sikerült volna megegyezni az orosz olajra vonatkozó uniós tilalom bevezetésének tervével szembeni budapesti ellenvetések leküzdéséről.
“A ma esti megbeszélés Orbán Viktor miniszterelnökkel hasznos volt a szankciókkal és az energiabiztonsággal kapcsolatos kérdések tisztázásához” – írta von der Leyen a Twitteren, órákkal azután, hogy váratlanul Magyarországra utazott a miniszterelnökkel folytatott megbeszélésekre.
“Előrelépés történt, de további munkára van szükség.” – tette hozzá.
Az elmúlt napokban Magyarország megakadályozta a Vlagyimir Putyin olajiparával szembeni uniós szintű szankciók tervét, amelyet von der Leyen május 4-én javasolt. Az orosz olajeladások elleni szankciókat létfontosságúnak tartják a Putyin ukrajnai háborúját finanszírozó kulcsfontosságú bevételi forrás korlátozásához.
A blokk 27 országa közötti tárgyalások vasárnap megállapodás nélkül értek véget, és a brüsszeli diplomaták még mindig nem tudják, mikor hívnak össze újabb találkozót.
A Bizottság azt javasolja, hogy az orosz nyersolajimportot hat hónapon belül, a finomított üzemanyagokat pedig az év végéig fokozatosan szüntessék meg.
A legújabb, vasárnap kiadott és a POLITICO által látott tervek szerint a tengerparttal nem rendelkező Magyarországnak és Szlovákiának – amelyek nagymértékben függnek az orosz olajtól – 2024 végéig kell megfelelniük a követelményeknek. Csehország 2024 június végéig kapna időt, mielőtt az olajembargó életbe lépne.
Az engedmények azonban nem mentek elég messzire Magyarország számára, mondták diplomaták a vasárnapi találkozó után. Orbán Viktor azt mondta, hogy az orosz olajimport blokkolásának gazdasági hatása olyan lenne Magyarország számára, mint egy “atombomba”.
A Bizottság és az EU Tanácsának francia elnöksége közölte, hogy folytatják a munkát az energiaellátás biztonságának garantálásán.
A diplomaták egyelőre nem tudják, hogy mikor terjesztik elő az új szankciócsomag tervezetét, illetve hogy mikor találkoznak legközelebb, hogy megvitassák a tervet.
Forràs: NapiEU/Politico