Holland EU képviselő: “Az EU teljesen diszfunkcionális”
Sophie in ‘t Veld holland EP-képviselő radikális újjáalakulásra szólít fel, mivel szerinte a gyenge Európai Parlament miatt az uniós vezetők túl nagy hatalommal bírnak, és nem tudnak elszámolni vele.
Sophie in ‘t Veld még az egyszerű hollandok mércéjével mérve is elég nyersen fogalmaz. Az Európai Tanács – az uniós vezetők testülete – “demokratikus szempontból egy szörnyeteg” és “teljesen diszfunkcionális” – mondja. Az Európai Bizottság “szégyentelenül védi” az autokratikus kormányokat, a jogállamiság érvényesítése helyett. Az Európai Parlament pedig – véli a veterán képviselő – “nem tölti be a szerepét az európai demokráciában”.
Miközben az uniós vezetők megtapsolták az Oroszország elleni példátlanul gyors uniós szankciókat, az Ukrajna számára halálos fegyverek finanszírozásáról és az ukrán menekültek megsegítéséről szóló tabudöntő döntéseket, in ‘t Veld úgy véli, hogy a háború csak az EU “diszfunkcionális” kormányzását hozta felszínre, amely az intézmények bonyolult foltozata, ahol végső soron a nemzeti kormányok irányítanak.
“Nagyon örülök annak, hogy az Európai Unió most lépéseket tesz Ukrajna támogatására, hogy több integráció történik; szerintem ez már régóta esedékes volt, de ez is növeli a demokratikusabb unió szükségességét” – mondta a Guardiannek.
Rámutatott, hogy az Európai Békefenntartási Eszközt, amely fegyvereket finanszíroz Ukrajna számára, sem az Európai Parlament, sem a nemzeti törvényhozások nem ellenőrzik. Ehelyett a tagállamok tisztviselőinek egy csoportja zárt ajtók mögött találkozik, hogy aláírja az éves költségvetést és az elszámolásokat.
In ‘t Veld támogatja az Ukrajna felfegyverzésére szánt uniós forrásokat, de úgy véli, hogy nagyobb átláthatóságra van szükség: “Tehát 1,5 milliárd eurót költünk fegyverekre demokratikus felügyelet nélkül, és azt hiszem, ez nagyon jól illusztrálja, hogy miért van szükség az Európai Unió drasztikus és gyors reformjára.”
Az ilyen nézetek nem teszik őt túl népszerűvé, még a centrista képviselők saját csoportjában sem. Elmeséli, hogy egyik kollégája “valósággal kiabált velem”, amiért “támadom” a bizottságot. Bár in ‘t Veld támogatja az EU Ukrajna-politikáját, nem gondolja, hogy az európai parlamenti képviselőknek abba kellene hagyniuk a nehéz kérdések feltevését: “Mióta számít támadásnak a parlamenti ellenőrzés? Szerintem az a demokrácia elleni támadás, ha nincs parlamenti ellenőrzés”.
Forràs: The Guardian