Greta Thunbergnek elege lett a tétlenkedőkből!
Alig néhány hónappal a koronavírus megjelenése előtt a svéd tinédzser és aktivistatársai milliós felvonulást szerveztek – talán a történelem legnagyobb klímatüntetését. A zárlatok azonban véget vetettek a Thunberg által kezdeményezett és világszerte elterjedt “Fridays For Future” iskolai sztrájkoknak. Egész országok elszigeteltsége miatt Thunberg mozgalma “megbénult” .
A világjárvány nem csak csapás volt egy olyan szervezet számára, amely teljesen az utcák lendületére támaszkodott. Sok érintett aktivistát megfosztott attól a helytől is, ahol hangot adhattak közös rettegésüknek: annak, amit a gyerekek manapság “éghajlati szorongásnak” neveznek.
Thunberg és barátai a közösséget keresve kezdtek el “digitális sztrájkokat” szervezni a Zoomon. Az összejövetelek néha lazán, néha pedig egyáltalán nem voltak megszervezve.
“Ezek nem is munkabeszélgetések voltak, csak zenéltünk és együtt lógtunk” – mondta Mitzi Jonelle Tan, a Fülöp-szigeteki Ifjúsági Ügyvédek az Éghajlatvédelmi Akcióért szervezet összehívója és a Fridays For Future szervezője. A Thunbergről alkotott közkeletű képpel ellentétben, amely nagyrészt beszédeinek legdühösebb részein alapul, azok, akik ismerik őt, melegszívűnek, gondoskodónak, viccesnek, rendkívül nyersnek és időnként butának írják le.
A hülyéskedés mellett a Zoom hívások valami alapvető dolgot is megváltoztattak Thunberg mozgalmával kapcsolatban. Az Európából indult, helyi felvonulásokra épülő csoportot korábban fehér, észak-európaiak uralták, akiket kevésbé érdekelt a jelen, mint a jövő. Hirtelen szemtől szemben álltak a világ minden tájáról érkező aktivistákkal, akik számára az éghajlatváltozás valóságos, sürgető és azonnali.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) nemrégiben megállapította, hogy az emberiség mintegy fele olyan körülmények között él, amelyek rendkívül sebezhetővé teszik az éghajlatváltozás hatásaival szemben.
A világnak a két jövőre való felosztása – amelyet Desmond Tutu érsek “klímaváltozási apartheidnek” nevezett, szörnyű következményekkel jár a világ több mint 3 milliárd legszegényebb emberére nézve, ha a globális hőmérséklet az előrejelzések szerint jóval 1,5 fokkal meghaladja a történelmi átlagot. Thunberg reméli, hogy a velük való szövetség létrehozhatja azt a kritikus tömeget, amelyre szüksége van ahhoz, hogy túllépjen a megszokott politikán.
Forràs: Politico