Egy új brüsszeli program anyagilag segíti Budapestet a szén-dioxid-mentesítésben
100 uniós város vállalja, hogy 2030-ra klímasemlegessé válik
Egy új brüsszeli program olyan városokat segít a szén-dioxid-mentesítésben, mint Szófia, Róma, Budapest és Párizs.
Talán vágyálomnak tűnik, hogy egy város nullára csökkentse a kibocsátását, de 100 uniós város vállalta, hogy az évtized végére pontosan ezt teszi.
Az Európai Bizottság csütörtökön indított 100 klímasemleges és intelligens város programjának részeként ezek a városok vállalták, hogy 2030-ig drasztikusan csökkentik kibocsátásukat – és e cél eléréséhez uniós támogatást kapnak.
A kezdeményezésre több mint 370 pályázat érkezett, a városokat terveik erőssége és a cél elérése iránti lelkesedésük alapján választották ki. Tizenkét nem uniós várost, köztük Glasgow-t, Szarajevót és Isztambult is beválasztották a részvételre.
“A városok élen járnak az éghajlati válság elleni küzdelemben” – mondta Frans Timmermans, az EU Green Deal vezetője. “Legyen szó a városi területek zöldítéséről, a légszennyezés elleni küzdelemről, az épületek energiafogyasztásának csökkentéséről vagy a tiszta mobilitási megoldások előmozdításáról: A városok gyakran a központjai azoknak a változásoknak, amelyekre Európának szüksége van ahhoz, hogy sikerrel járjunk az éghajlat-semlegességre való átállásban.”
Világszerte a városi területek a CO2-kibocsátás több mint 70 százalékáért felelősek, és az ENSZ éghajlat-változási tudományos testületének e hónap elején közzétett jelentős jelentése szerint a Párizsi Megállapodás céljainak elérése – és a katasztrofális éghajlatváltozás elkerülése – megköveteli, hogy a városi területek “tervezésének, építésének és kezelésének módját” megváltoztassák.
A Bizottság mobilitási és közlekedési osztályának igazgatóhelyettese, Matthew Baldwin, aki a programért felelős, a POLITICO-nak elmondta, hogy a városok zöld törekvései, kozmopolita választói köre és nagyságrendje miatt “kézenfekvő helyek” az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.
A listán olyan városok szerepelnek, amelyek már korábban is törekedtek az ambiciózus éghajlati célok elérésére, mint Koppenhága és Göteborg, valamint olyan városok, amelyek nemrégiben álltak a kihívás elé, mint Párizs és Milánó. A listára kerültek olyan városok is, amelyek az éghajlatváltozással kapcsolatos intézkedések terén eddig késlekedtek, mint a lengyelországi Łódź és Budapest.
Forràs: Politico