Csehországnak nem tetszik, hogy Ciprus nem ad ki orosz oligarchákról információkat
A cseh Pénzügyi Elemző Hivatal, amelynek jogában áll befagyasztani az orosz oligarchák vagyonát, panaszkodik arra, hogy Ciprus nem hajlandó információt szolgáltatni a cégek tulajdonosairól – ami azt jelenti, hogy az orosz oligarchák felkutatására és megbüntetésére irányuló cseh erőfeszítések gyakran kudarcba fulladnak.
Mint arról a Hospodářské noviny beszámolt, a Pénzügyi Elemző Hivatal vezetője, Jiri Hylmar a cseh szenátusnál panaszkodott az egyes európai országokkal való együttműködésre.
“Ma azt a választ kaptam Ciprusról, hogy az ottani kollégánk nem illetékes a nemzetközi szankciók terén, és nem kapom meg a kért információkat” – mondta Hylmar a cseh szenátus keddi ülésén, hozzátéve, hogy a gyanús vagyonok nyomai gyakran Ciprusra vezetnek.
Ciprus egészen tavalyig teljesen titkos cégtulajdonlást tett lehetővé, mivel nem volt hivatalos nyilvántartás a haszonhúzókról. Ráadásul több százezer cég székhelye van ott az adókedvezmények miatt. Az orosz oligarchák is hosszú éveken át Cipruson rejtegették vagyonukat, és élvezték a sziget arany- vízumpolitikájának előnyeit.
Miközben az EU évek óta sürgeti Ciprust, hogy lépjen fel a pénzmosás ellen, az ország vonakodott a reformok végrehajtásától.
A ciprusi hatóságok által felállított akadályok azonban nem az egyetlen akadály, amely megakadályozza a cseh hatóságokat abban, hogy felkutassák az orosz oligarchákat. Jobb jogszabályokra és több munkatársra is szükség van a vagyonok felkutatásának és befagyasztásának megkönnyítéséhez – mondta a pénzügyi hivatal vezetője.
Nicosia Athén és Valetta kormányával együtt megakadályozta azokat a szankciókat, amelyek célja az orosz vagy orosz érdekeltségű hajók kitiltása az uniós kikötőkből a hónap elején – számolt be az EURACTIV Greece.
Málta az oroszok körében népszerű az ellentmondásos “készpénzért útlevelet” programja miatt is, amelynek keretében több, Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közel álló oligarcha is uniós állampolgárságot kapott.
Különösen az Európai Bizottság javasolta, hogy tiltsanak be minden olyan hajót, amely orosz lobogóval vagy más lobogóval, például panamai lobogóval rendelkezik, de orosz tulajdonban van.
Az orosz zászló alatt közlekedő hajókat kitiltották az uniós kikötőkből, míg a más zászló alatt közlekedő, de orosz érdekeltségű hajók kitiltására irányuló szankciókat a három ország megvétózta.
Forràs: Euractiv