Németország engedve a nyomásnak, jóváhagyta a tankeladást Ukrajnának
A német kormány ma közölte, hogy légvédelmi harckocsikat szállít Ukrajnának, miután erős hazai és külföldi nyomással szembesült, hogy feladja vonakodását a nehézfegyverek Kijevbe történő szállítását illetően.
A német hadiipari készletekből származó “Gepard” harckocsik szállításáról hétfőn zárt ajtók mögött tartott kormányülésen született döntés – közölte Christine Lambrecht védelmi miniszter újságírókkal egy ukrajnai biztonsági konferencián a németországi Ramsteinben lévő amerikai légibázison. Arról nincs információ, hogy Németország hány harckocsit szállít.
A bejelentés jelentős változást jelent Olaf Scholz ( a képen) kancellár számára, aki még a múlt héten is kizárta, hogy német harckocsikat küldjön Ukrajnának, és ragaszkodott ahhoz, hogy a keleti NATO-országoknak több értelme lenne Kijevnek régi, szovjet korabeli harckocsikat adni, amelyeket az ukrán hadsereg már ismer. Scholz azt ígérte, hogy Németország ezután csere német tankokat fog küldeni ezeknek az országoknak.
A nukleáris háború veszélyére hivatkozott, mint arra, hogy miért vonakodik közvetlenül német harckocsikat szállítani a háborús övezetbe.
Scholzra az elmúlt napokban egyre nagyobb nyomás nehezedett, hogy változtasson irányt, mind a nemzetközi szövetségesek, mind a kormánykoalíción belül, amely a Szociáldemokrata Pártból (SPD), a Zöldekből és a liberális Szabad Demokrata Pártból (FDP) áll. A Zöldek hetek óta szorgalmazzák nehézfegyverek szállítását Ukrajnába, és az FDP is a fegyverek küldése mellett foglalt állást a hétvégi pártkongresszuson.
További nyomásgyakorlásra ad okot, hogy a fő ellenzéki párt, a jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) a héten parlamenti indítványt tervez benyújtani, amelyben azt követeli, hogy Németország szállítson harckocsikat Ukrajnának. A lépés a Zöldek és az FDP törvényhozóinak támogatását is kivívhatná, és Scholz számára kritikus vereséget okozna a parlamentben, ami aláásná a kormányába vetett bizalmat.
Forràs: Politico