A brit kormány a menedékkérőket Ruandába küldi
A brit kormányt azzal vádolták, hogy áruként kereskedik az emberekkel, miután bemutatta azt a vitatott tervet, hogy a menedékkérőket egyirányú jeggyel 6000 km távolságra, Ruandába küldi.
Boris Johnson miniszterelnök a héten azt mondta, hogy mindenkit, aki az év eleje óta szabálytalanul lépett be az Egyesült Királyságba, “áttelepíthetnek” a közép-kelet-afrikai országba.
“Lehet, hogy a könyörületünk végtelen, de a kapacitásunk, hogy segítsünk az embereken, nem az” – mondta Kentben, az Egyesült Királyság délkeleti részén fekvő megyében, amely a La Manche-csatornán átkelő és brit földön partra szálló menekültek és migránsok egyik gócpontja.
Johnson szerint “több ezer menekültet” lehetne szállítani az évek során a program keretében, amely szerinte “számtalan életet mentene meg” és visszaszorítaná az embercsempészeket.
Ezzel azonban sokan nem értettek egyet. Jogvédő csoportok és menekültügyi szervezetek gyorsan elítélték a “kegyetlen”, “embertelen” és “neokoloniális” tervnek nevezett tervet, és megkérdőjelezték a brit adófizetőkre háruló költségeket és a migrációra gyakorolt hatását.
“Ez valóban sokkoló és embertelen” – mondta Steve Valdez-Symonds, az Amnesty International UK menekült- és migránsjogi programjának igazgatója.
“A terv nem fogja csökkenteni a menekültek számát. Óriási kegyetlenséget fog okozni, és még több veszélyes menekültútvonal kialakítását fogja elősegíteni” – mondta Valdez-Symonds az Al Jazeerának.
Forràs: AlJazeera