A finn köz- és magánszféra sztrájkol a megélhetési költségek emelkedése miatt
Finnországban sztrájkkal szembesül a köz- és a magánszektor, a világjárvány idején történt túlmunka, a megélhetési költségek emelkedése és a strukturális változások miatt.
A finn munkaerőpiacon a hosszú békés időszak hirtelen végéhez ért.
A sztrájk befejezésére tett erőfeszítések kudarcba fulladtak, amikor a szakszervezeti tanács tegnap (március 14-én) elutasította a papírmunkások szakszervezete által bejelentett legutóbbi javaslatot, amely az UPM vállalat tizenkét papírgyárát érinti.
A vita középpontjában az UPM azon törekvése állt, hogy az egyes üzletágak piaci helyzetük alapján egyedi szerződéseket kössenek.
Azóta a felek közeledtek egymáshoz. Egy új megállapodást azonban, amely a cellulóz, a speciális papírok, a matricák és a bioüzemanyagok üzletágára vonatkozott volna, az EU elutasított, mivel az nem terjed ki a nyomtatott papírra.
A 104 napja tartó sztrájk május 14-ig tart. A sztrájk máris országos újságpapírhiányt okozott.
Szintén sztrájkolnak az egészségügyi dolgozók, akik kompenzációt akarnak a világjárvány okozta munkaterhelésért és béremelést az alacsony fizetésekhez. A statisztikák szerint az ápolók 600 euróval kevesebbet keresnek havonta, mint más skandináv országokban.
Ötéves programot követelnek, amelynek során a fizetések évente 3,6%-kal emelkednének, 1,6 milliárd euró értékben. Az április 1-jén kezdődött sztrájk továbbra is tart, és még nem látszik a vége. A kórházak már elhalasztották a nem kritikus műtéteket.
A legnagyobb munkabeszüntetés még előttünk állhat. Május 3-án mintegy 81 000 önkormányzati dolgozó, köztük a tanárok is sztrájkba lépnek, hacsak nem sikerülnek az új bérmegállapodásról szóló tárgyalások.
Forràs: Euractiv