Közép-európai stratégiai partnerség a hidrogénhálózat kiépítésére
Szlovákia, Románia, Magyarország és Lengyelország gázszállító rendszerüzemeltetői (TSO-k) stratégiai partnerségben állapodtak meg a régió hidrogénhálózatának fejlesztése érdekében. A partnerségi megállapodás szerint a vállalatok együttműködnek majd a dekarbonizáció, a zöld gázok fejlesztése és a CO2 lehetőségeinek feltárása terén is .
A partnerséget a román TSO Transgaz kezdeményezte, és a lengyel Gaz-System, a szlovák Eustream és a magyar FGSZ is részt vesz benne. Négy TSO már aláírta az egyetértési nyilatkozatot, amelyhez a régió többi TSO-ját is csatlakozásra invitálja.
Az Eustream szerint az együttműködés több területen is lehetővé tenné a közös munka megkezdését.
A célok között szerepel a legjobb gyakorlatok megosztása a hidrogén- és CO2-szállítás, az üzemeltetés dekarbonizációja és a hidrogéntermelés terén. Az együttműködési megállapodás célja továbbá a hidrogénpiacok és alkalmazások meghatározása a különböző iparágakban, valamint a vonatkozó szabályozási keretrendszer kidolgozása.
Az EURACTIV Slovakia úgy tudja, hogy egy megvalósíthatósági tanulmány elkészítésében is együttműködnek majd.
“Az egyetértési megállapodás nagymértékben támogat minden olyan kezdeményezést, amely elősegíti a hidrogén értéklánc fejlődését a közép-európai régióban, és felhívja a figyelmet a regionális sajátosságokra az Európai Unió hidrogénhálózatának egységes fejlődése érdekében” – áll az Eustream sajtóközleményében.
Az Eustream tevékenységei arra utalnak, hogy a vállalat különösen érdekelt a hidrogén felhasználásának feltárásában.
Tavaly szeptemberben szándéknyilatkozatot írt alá az EP Infrastructure, a NAFTA és az RWE Supply & Trading vállalatokkal, amely az úgynevezett kék hidrogén előállításának lehetséges fejlesztését vizsgálja Szlovákiában.
A hidrogén várhatóan fontos szerepet játszik majd az EU azon célkitűzéseinek elérésében, hogy 2035-ig 55%-kal csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása.
Szlovákiában a hidrogént erőteljesen támogatja Richard Sulík (SaS) gazdasági miniszter, aki 1 milliárd eurós hidrogénberuházást ígért. A közlekedési ágazatban történő hidrogénfelhasználás feltárására azonban csak mintegy 200 millió eurót szánnak.
Patrik Križanský, a Szlovák Elektromos Járművek Szövetségének (SEVA) igazgatója szerint a hidrogénnek nagy lehetőségei vannak az ipar szén-dioxid-mentesítésében, de a közlekedési ágazatban nem, mivel nem tud versenyezni az akkumulátoros elektromos járművekkel. Ezt sugallja a Hidrogénstratégia a klímasemleges Európáért című dokumentum is.
Forràs: Euractiv