Európai Központi Banknak nincs ellenszere az áremelkedés és a stagfláció ellen
Amikor az uniós vezetők a 2020-as és 2021-es 700 milliárd eurós gazdaságélénkítési és rugalmassági alap feltételeiről vitatkoztak, az EKB gyorsan felgyorsította kötvényvásárlási programjait, hogy a pénz áramoljon. Ennek következtében az EKB meglehetősen politikai intézménnyé vált.
Mivel Európa az áremelkedés és a stagflációnak nevezett stagnáló bérek gazdasági kettős csapásával néz szembe, az EKB nem tud több monetáris nyulat előhúzni a kalapból.
A bank ezúttal nem fog az EU segítségére sietni. Ehelyett valószínűleg idén kamatot emel (ahogyan az amerikai Fed is), és a világjárványból eredő mennyiségi lazításnak vége szakad.
Lagarde mindezt valószínűleg a Kormányzótanács mai ülése után fogja megerősíteni, amely a második politikai ülés azóta, hogy Oroszország február 24-én megszállta Ukrajnát.
Az idei év a háború nélkül is elég fájdalmas lett volna az európai háztartások számára. A COVID-járványt túlélő vállalkozások és magánszemélyek megsegítését célzó támogatási intézkedésekre való pazarlás után az adóemelések máris a vásárlóerőt szűkítették volna.
Az éves infláció az euróövezetben 7,5%-ra emelkedett, az energiaárak pedig 44,7%-kal nőttek éves szinten. És sem a kormányoknak, sem az EKB-nak nincs már ezüstgolyója.
Az üzemanyagárak az egekbe szöktek, és ez csak a kezdet. Több ország, különösen Észak-Afrikában, kenyér- és búzahiányról számol be az ukrán és orosz export zavarai miatt. Ki tudja, milyen lesz a kenyér és a tészta ára hat hónap múlva?
“Európa nehéz szakaszba lép. Rövid távon magasabb inflációval és lassabb növekedéssel kell szembenéznünk” – mondta Lagarde a múlt héten.
“Minél tovább tart a háború, annál nagyobbak lesznek a költségek”.
Bár az uniós országok – néhány kivételtől eltekintve – nagylelkűen befogadták az ukrán menekülteket, és ígéretet tettek arra, hogy mindent megtesznek Ukrajna felfegyverzéséért, a végső árcédula súlyos, és napról napra nő.
Ráadásul a közvélemény ingatag, és ha – ahogyan az várható – európaiak milliói zuhannak idén a szegénységbe, akkor a nagylelkűség el fog fogyni. Amikor az európaiak már nem engedhetik meg maguknak, hogy megtöltsék autóikat, fűtsék otthonaikat és ételt tegyenek az asztalukra, segítséget fognak kérni.
Forràs: Euractiv