Az Egyesült Királyság több ezer menedékkérőt küld vissza Ruandába
Az Egyesült Királyság beleegyezett abba, hogy a ma nyilvánosságra kerülő migrációs megállapodás részeként több ezer menedékkérőt Ruandába küldjön, hogy ott dolgozzák fel menedék kérelmüket.
Bár nem világos, hogy pontosan hány menedékkérőre terjed ki a megállapodás, a tárgyalások Kigalival már hónapok óta folynak. A kormány miniszterei azonban többször is tagadták, hogy ilyen megállapodásról lenne szó.
Dánia hasonló megállapodást kötött, szintén Ruandával, amelynek érdekében megváltoztatta nemzeti jogszabályait, hogy lehetővé tegye számára a menedékkérők áthelyezését az EU-n kívüli országokba.
Az Egyesült Királyság kormányának állampolgársági és határügyi törvénytervezete, amely jelenleg a parlamenten keresztül halad, tartalmaz egy rendelkezést a menedékkérők számára offshore bevándorlási feldolgozóközpontok létrehozására, bár az ENSZ figyelmeztetett, hogy a menedékkérelmek kiszervezésével az Egyesült Királyság megszegné nemzetközi kötelezettségeit.
A lépést a parlamenti ellenzéki pártok ellenzik, de valószínűleg kényelmesen átmegy.
Annak ellenére, hogy Paul Kagame elnök kormánya Európa nagy részében jó hírnévnek örvend, az ország emberi jogi helyzete rossz, és hírhedt arról, hogy elnyomja a szólásszabadságot, valamint megfélemlíti és letartóztatja az ellenzéki politikusokat.
Tavaly a brit média széles körben beszámolt arról, hogy a menedékkérőket Albániába küldik feldolgozásra. Az albán kormány ezt többször is visszautasította, Edi Rama miniszterelnök pedig azt mondta, hogy országa “soha nem fogadna be menekülteket gazdagabb országok számára”.
Forràs: Euractiv