A szankciók ellenére dübörög az orosz gazdaság
A szankciók ellenére rekord folyó fizetési mérlegtöbbletet ért el az orosz gazdaság az első negyedévben
A magas energiaárak és az orosz gáz és kőolaj folyamatos vásárlása 2022 első negyedévében lehetővé tette, hogy Oroszország az utóbbi idők legnagyobb folyó fizetési mérlegtöbbletét könyvelje el, ami azt jelzi, hogy az országgal szembeni uniós szankcióknak csak korlátozott hatása van.
Az orosz központi bank adatai szerint az ország 58,2 milliárd dollárral több árut és szolgáltatást exportált, mint amennyit importált, ezzel több mint két és félszeresen meghaladta a 2021 első negyedévében elért folyó fizetési mérlegtöbbletet.
Az elmúlt 12 hónapban az orosz folyó fizetési mérleg többlete 157,8 milliárd dollár volt. A Világbank adatai szerint ez magasabb folyó fizetési mérlegtöbblet, mint bármelyik korábbi évben.
A folyó fizetési mérleg többletét a jelek szerint a továbbra is magas gáz- és olajárak nyomják, ami lehetővé teszi Oroszország számára, hogy magasabb árat kérjen saját fosszilis tüzelőanyag-exportjáért, amelyet számos uniós ország továbbra is megvásárol.
Míg az USA betiltotta az orosz energiaimportot, az EU rövid távon nem korlátozta az orosz energia vásárlását, mivel egyes tagállamok nagymértékben függnek az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.
Az EU azt tervezi, hogy négy hónapon belül fokozatosan megszünteti az orosz szén importját, de az orosz szén értéke az orosz gáz és olaj uniós importjának csak mintegy 4%-át teszi ki.
Az EU-tagállamok külügyminiszterei hétfői ülésükön megvitatták az olajembargó kérdését, de nem jutottak megállapodásra.
“Nem akarunk olyan szankciókat hozni, amelyek jobban ártanak az EU-nak, mint Oroszországnak” – mondták többször is uniós tisztviselők, amikor arról kérdezték őket, hogy Európa habozik további szankciókat hozni.
Miközben az orosz energiaszállítások sok tagállam számára fontosak, az EU számára is ezek jelentik a legfontosabb kart az orosz gazdaság felett, amint azt az alábbi számok is mutatják.
Forràs: Euractiv