Európa útjai és vasútjai nem alkalmasak az Oroszország elleni harcra
Az EU küzd azért, hogy többet fordítson a csapatok és tankok mozgatásához szükséges közúti és vasúti közlekedés fejlesztésére. A hadsereg nem sokat számít, ha nem lehet mozgatni.
Oroszország ukrajnai inváziója ráirányította a figyelmet arra, hogy az EU közútjait, vasútjait, kikötőit és repülőtereit fel kell készíteni a csapatok és tankok gyors mozgatására. A szűk keresztmetszetek megszüntetése, valamint a katonai és polgári célú pályák és hidak megerősítése kulcsfontosságú a kontinens védelmi programja szempontjából. Az aggodalmak ellenére azonban az EU nem tervezi a kiadások azonnali növelését a témában.
“Minél keletebbre megyünk, az infrastruktúra annál kevésbé bírja el az amerikai, német, brit és holland tankok nagy súlyát” – mondta Ben Hodges nyugalmazott altábornagy, az amerikai hadsereg európai parancsnoka, aki korábban az amerikai hadsereg volt parancsnoka volt, most pedig a CEPA agytröszthöz kötődik.
“Meg kell mutatnunk, hogy ugyanolyan gyorsan vagy gyorsabban tudunk mozogni, mint az Orosz Föderáció a Suwałki-szakadékban [Lengyelország és Litvánia között] vagy Romániában”.
Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközről (CEF), az EU infrastrukturális projekteket finanszírozó eszközéről tavaly állapodtak meg, és 1,7 milliárd eurót különít el a katonai mobilitásra – az eredetileg javasolt 6,5 milliárd euróhoz képest kevesebbet. A költségvetés csökkentése jó ötletnek tűnt akkor, amikor az uniós vezetők még úgy gondolták, hogy a háború távoli forgatókönyv.
Csütörtökön az uniós diplomaták megállapodtak az Európai Bizottsággal arról, hogy a CEF katonai keretéből közel 340 millió eurót a program keretében 22, többnyire kis léptékű projektre fordítanak – főként Közép-Európában.
E projektek közé tartozik az Antwerpenből Németországba vezető vasúti összeköttetések megerősítése, hogy a hosszabb vonatok kelet felé közlekedhessenek, két lengyelországi repülőtér korszerűsítése, valamint az észtországi Tapa katonai bázishoz vezető közlekedési kapcsolatok javítása.
A tárgyalásokon részt vevő egyik tisztviselő szerint az országok abban is megállapodtak, hogy a projektfinanszírozás következő fordulóját szeptemberről májusra hozzák előre, bár ez nem változtat a teljes költségvetés nagyságán.
A kritikusok azt kifogásolják, hogy a finanszírozás mértéke jóval elmarad attól, amire a kontinens katonai fenyegetésre való felkészítéséhez szükség lenne, és az Európai Parlament egyes tagjai a kiadások sokkal gyorsabb növelését szorgalmazzák.
“A pénz nevetséges” – mondta Marian-Jean Marinescu román európai parlamenti képviselő, az Európai Néppárt törvényhozója a CEF-ről folytatott tárgyalások egyik vezetője volt a Parlamentben. A megállapított végső összeg “szinte semmi” a blokk stratégiai szükségleteihez képest – mondta.
Forràs: Politico