Orbán győzelme megakadályozhatja Finnország NATO-törekvéseit
Magyarország újraválasztott miniszterelnöke, Orbán Viktor és Fidesz pártja vasárnapi választási győzelme néhány finn elemzőt arra késztetett, hogy elgondolkodjanak azon, Orbán Viktor a NATO-törekvéseik útjába állhat-e, vagy kérhet-e valamit a NATO-tól vagy az EU-tól a támogatásáért cserébe.
A kérdést többek között Jarno Limnéll, a liberális-konzervatív Nemzeti Koalíció Pártjának parlamenti képviselője, az Aalto Egyetem kiberbiztonságra szakosodott professzora és a Világgazdasági Fórum szakértői hálózatának tagja elemzi.
A Uusi Suomi című e-zine-ben kedden megjelent rovatában Limnéll felidézte a jogállamiság elvei körüli vitát, amely az ország 2019-es uniós elnöksége idején az egyik legfontosabb prioritás volt. Ez arra is késztette Magyarországot, hogy lejárató kampányt indítson a finn igazságszolgáltatási rendszer ellen.
Limnéll szerint Magyarország most úgy érezheti, hogy abban a helyzetben van, hogy kérhet valamit cserébe a támogatásáért Finnország esetleges NATO-csatlakozásával kapcsolatban.
Limnéll arra a következtetésre jutott, hogy Finnországnak egyszerre kellene a NATO-pályázatot beküldenie Svédországgal, amellyel Magyarországnak nincs politikai sérelme.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a CNN-nek adott interjújában azt mondta, hogy elvárja, hogy minden EU-tagállam üdvözölje Finnország csatlakozását a szövetséghez, ha az jelentkezik. Görögország cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint megpróbálná megakadályozni Finnország tagságát.
Sanna Marin miniszterelnök és Sauli Niinistö elnök is azt mondta, hogy nincs tudomásuk arról, hogy bármely állam ellenállna a finn tagságnak. “Törökország támogatja Finnország céljait” – tweetelte Niinistö az Erdogan török elnökkel folytatott tárgyalásait követően.
Forràs: Euractiv