Hat héttel Ukrajna inváziója után az EU szigorítja az Oroszországnak történő fegyvereladásokat
Az uniós fővárosok ma betiltják az Oroszországgal folytatott fegyverkereskedelmet a Kreml elleni legújabb szankciócsomag részeként.
A legújabb fegyverimport és -export tilalmát a POLITICO által látott szankciócsomag 2. cikke tartalmazza. Ez – bizonyos kivételekkel – kizárja a fegyverek, lőszerek, felszerelések, katonai járművek és pótalkatrészek Oroszországba történő közvetlen vagy közvetett szállítását, kivitelét vagy értékesítését.
A tilalom kiterjed a katonai piacon belüli egyéb szolgáltatásokra, például a közvetítői szolgáltatásokra és a technikai segítségnyújtásra is. Az Oroszországgal folytatott katonai tevékenységek finanszírozása támogatások, kölcsönök, biztosítások vagy garanciák révén szintén tilos. A rendelet szorosan tükrözi a 2014-es fegyverembargót, de elhagyja azt a záradékot, amely lehetővé teszi a meglévő szerződések folytatását.
“A kiskapuk bezárásáról van szó, hogy elkerüljük a már érvényben lévő szankciók kijátszását” – mondta az egyik diplomata névtelensége megőrzése mellett, mivel a legújabb szankciócsomag még nem teljesen nyilvános.
De az a tény, hogy ezek a kiskapuk még azután is fennmaradtak, hogy Oroszország február 24-én megszállta Ukrajnát. A kiskapuk létezésére való emlékeztetés ráadásul kínos időpontban történik, éppen akkor, amikor a NATO beleegyezik abba, hogy fokozza a fegyverszállításokat Ukrajnának.
Az uniós kormányok tanácsa egy korábbi mai sajtóközleményében nem említette a tilalmat, ehelyett az orosz szénimport tilalmára és a kriptovaluták kereskedelmének korlátozására összpontosított. A teljes dokumentumot a nap folyamán hozzák nyilvánosságra.
Egy másik diplomata azt találgatta, hogy a tilalmat azért hagyták ki a sajtóközleményből, hogy ne hívják fel a figyelmet arra a fegyverkereskedelemre, amelyet egyes uniós fővárosok annak ellenére folytatnak Oroszországgal, hogy hasonló embargó lépett életbe, amikor Moszkva 2014-ben a Krím elcsatolása mellett döntött.
A Disclose újságírói vizsgálata például megállapította, hogy a francia védelmi minisztérium 2015 és 2020 között 152 millió euró értékben adott el katonai felszerelést Moszkvának. Az eladott felszerelések között voltak többek között hőkamerák harckocsikhoz és infravörös érzékelők vadászgépekhez és helikopterekhez – állapította meg a vizsgálat. Az Investigate Europe azt is kimutatta, hogy az EU a 2014-es embargó ellenére továbbra is szállított fegyvereket Oroszországnak.
A minisztérium tagadta, hogy megsértette volna a szankciókat, mivel tiszteletben tartotta a Párizs és Moszkva között 2014 előtt aláírt szerződéseket.
Forràs: Politico