Norvégia: “Nem szabad vakon követni az EU szankcióit”
A norvég hatóságok fontolóra veszik, hogy csatlakozzanak-e ahhoz az uniós döntéshez, amely megtiltaná az összes orosz hajónak az európai kikötőkbe való belépést, de lehetnek kivételek.
Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a héten előterjesztette az Oroszország elleni ötödik uniós szankciócsomagra vonatkozó javaslatát, amely az orosz hajók kitiltását az uniós kikötőkből, valamint az olyan termékek, mint például a tenger gyümölcsei importtilalmát tartalmazza. A javaslatot az uniós tagállamok csütörtökön jóváhagyták, és ma kerül végleges jóváhagyásra.
“Át fogjuk vizsgálni a Bizottság javaslatait, és felmérjük, hogy szükség van-e kiigazításokra, amikor a szankciócsomagot beépítik a norvég jogba” – mondta Bjørnar Skjæran norvég halászati és tengerészeti miniszter.
Liv Monica Stubholt, a külügyminisztérium és a kőolaj- és energiaügyi minisztérium korábbi államtitkára rámutatott, hogy a halászati együttműködés hosszú ideje stabil, és ez fontos a magas északon folytatott halászati tevékenység szempontjából is.
“Kétségtelen, hogy a szankciók ezt megkérdőjelezik” – mondta, hozzátéve, hogy az EU és Norvégia újabb szankciói Oroszországgal szemben további ellenszankciókat válthatnak ki. “Ezek hatással lehetnek a norvég halimportra” – mondta a hét elején Bodøben tartott Sjømat konferencián.
“A norvég hatóságok természetesen figyelembe veszik ezeket a kérdéseket, amikor a nemzetközi jogot sértő oroszországi támadások miatt Ukrajnát ért orosz támadásokkal szembeni szankciók pontos norvégiai szintjének igényes értékelését végzik” – mondta.
Ez nem jelenti azt, hogy a Norvégia és Oroszország közötti halászati együttműködés azonnal megszűnik – mondta Andreas Østhagen, a Fridtjof Nansen Intézet vezető kutatója a HNN norvég hírportálnak.
“A lényeg az, hogy ez számos tovagyűrűző hatást eredményezhet, amelyek végül veszélybe sodorhatják az övezetek igazgatásával kapcsolatos együttműködést” – mondta.
Østhagen hozzátette, hogy Norvégia olyan területre lép, ahol alaposan át kell gondolnia, és nem szabad “vakon követnie az EU szankcióit”, mivel az EU-nak “sem a Barents-tengeren Oroszországgal való együttműködésre, sem a Svalbardon kívüli halászati védőövezetre nem kell gondolnia”.
Forràs: Euractiv