Német ipar: A gázadagolási terv megbénítaná a gazdaságot
Németország ipari ágazata megkongatta a vészharangot arra az esetre, ha Oroszország leállítja a földgázszállításokat.
Robert Habeck német gazdasági miniszter szerdán egy háromlépcsős riasztási rendszert jelentett be, amely végső soron a háztartásoknak és a kórházaknak adna elsőbbséget az ipari cégekkel szemben, ha a gázfelhasználást rációba kellene szorítani.
A Kreml a múlt héten növelte a tétet az Európával való szembenállásban, amikor kijelentette, hogy a “barátságtalan” államoknak euró vagy dollár helyett rubelben kellene fizetniük a gázért.
A G7-országok elutasították a követelést, de a bizonytalanság miatt félő, hogy Moszkva elzárja a csapokat, megtorlásul a Nyugat által az ukrajnai invázió miatt bevezetett szankciókért.
Oroszország azóta közölte, hogy a rubelfizetést fokozatosan vezetik be. Üzleti vezetők és szakszervezetek arra figyelmeztettek, hogy a gázellátás bármilyen zavara pusztító hatással lenne Európa legnagyobb gazdaságára, mivel még nem heverte ki teljesen a COVID utáni ellátási lánc válságát.
Az egyik legrosszabb forgatókönyv a világ legnagyobb vegyipari vállalatát, a BASF-et érinti, amelynek a nyugati Ludwigshafenben található fő vegyipari üzemét részben vagy teljesen le kellene állítani.
A németországi IG BCE vegyipari szakszervezet elnöke, Michael Vassiliadis, aki egyben a BASF felügyelőbizottságának is tagja, azt mondta, hogy körülbelül 40 000 alkalmazottat kellene rövidített munkaidőben foglalkoztatni vagy elbocsátani.
“A következmények nemcsak a munkaidő-csökkentés és a munkahelyek megszűnése lenne, hanem az európai ipari termelési láncok gyors összeomlása is – világméretű következményekkel” – tette hozzá Vassiliadis.
Christian Kullmann, a német vegyipari szövetség (VCI) vezetője szintén arra figyelmeztetett, hogy a vegyi üzemek annyira összetettek, hogy “nem lehet őket csak úgy ki- és bekapcsolni, mint egy mikrohullámú sütőt”.
“Ha a vegyi üzemek egyszer leállnak, hetekig, hónapokig csendben maradnak” – hangsúlyozta. Kullmann, aki egyben az Evonik speciális vegyipari vállalat vezetője is, azt mondta, hogy a fennakadásnak “hatalmas dominóhatása lesz szinte az összes iparágban”.
A vegyipari ágazat kritikus része Németország exportorientált gazdaságának, mivel a legtöbb iparág nem tud meglenni vegyipari termékek nélkül, beleértve az autógyártókat, a gyógyszergyártókat és az építőipari cégeket.
Forràs: DW