Az osztrák külügyminiszter nem hajlandó kiutasítani az orosz diplomatákat
Ausztria nem akarja követni számos uniós állam példáját az orosz tisztviselők kirúgásában. Alexander Schallenberg külügyminiszter kritikát fogalmazott meg az egyes nemzeti intézkedésekkel kapcsolatban.
Több uniós tagállamban folyamatban van, vagy már megtette a szükséges lépéseket az orosz tisztviselők kiutasítása érdekében. Ezek közé az országok közé tartozik Németország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Svédország, Szlovénia és Észtország.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak azt mondta, hogy “a diplomáciai kommunikáció lehetőségeinek szűkítése egy ilyen példátlanul nehéz válsághelyzetben rövidlátó lépés, amely tovább nehezíti a kommunikációnkat”, és hogy “ez elkerülhetetlenül megtorló lépésekhez fog vezetni”.
“Úgy vélem, sajnálatos, hogy minden állam külön-külön cselekszik itt” – mondta Schallenberg az osztrák közszolgálati műsorszolgáltató Zeit im Bild című műsorának adott interjúban.
Szlovénia például a diplomáciai jogról szóló bécsi egyezmény 11. cikkére hivatkozott, amely lehetővé teszi, hogy a diplomaták számát a küldő állam diplomatáinak létszámára csökkentsék. Mivel Szlovéniának csak nyolc diplomatája van Moszkvában, a 41 orosz nagykövetségi alkalmazottból 33-nak el kell hagynia az országot.
Schallenberg azt mondja, fenntartja a jogot, hogy a 11. cikkely szerint járjon el. Ekkor azonban várható, hogy “Oroszország viszonzásképpen lépni fog”, és ugyanennyi osztrák diplomatát kiutasít Moszkvából, “és de facto az osztrák nagykövetségnek be kell zárnia az ajtót”.
A másik lehetőség a titkosszolgálati tevékenység miatt kiutasított diplomaták kiutasítása. Ann Linde svéd külügyminiszter például azt mondta, hogy Svédország három orosz diplomatát fog kiutasítani kémkedés miatt.
Ha erre “erős jelek” vannak, “megteszem a megfelelő lépéseket” – mondta Schallenberg.
Schallenberg már korábban is bírálta a bécsi orosz nagykövetséget, “propagandagépezetnek” nevezve azt.
Forràs: Euractiv