Az EU biztosítja, hogy a gáztárolók feltöltésének költségei egyenletesen oszoljanak meg
Ausztria, Hollandia és Magyarország aggodalmának adott hangot az EU azon tervével kapcsolatban, hogy november 1-jéig legalább 80%-ban képes lesz e az EU feltölteni a blokk gáztárolóit, és arra figyelmeztetett, hogy aránytalanul nagy részt viselnének a költségekből.
A jelenlegi magas gázárakra reagálva az Európai Bizottság a múlt hónapban olyan javaslatokat terjesztett elő, amelyek arra kötelezik az uniós országokat, hogy a következő tél előtt legalább 80%-ban, a következő években pedig 90%-ban töltsék fel gáztárolóikat.
A javaslatot közvetlenül a március 24-25-i kétnapos EU-csúcstalálkozó előtt terjesztették elő, amelyen az uniós vezetők az energiabiztonságról vitáztak az Oroszország ukrajnai háborúja miatt kialakult gázellátási feszültségek miatt.
Az uniós országok által tárolható gázmennyiség nagymértékben eltér, és függ a földrajzi adottságoktól, például a földalatti sókamrák meglététől.
A nagy tárolókapacitással rendelkező országok – Ausztria, Hollandia és Magyarország – biztosítékokat kértek arra vonatkozóan, hogy a tárolás költségei egyenletesen oszlanak meg, és hogy nem szorulnak háttérbe, amikor a javasolt rendeletről az EU Miniszterek Tanácsa szavazni fog.
Márciusi ülésükön néhány uniós vezető arra figyelmeztetett, hogy a javaslat arra kényszerítheti őket, hogy a jelenlegi magas árakon vásároljanak gázt, majd később, amikor az árak csökkennek, veszteséggel adják el azt a tárolóval nem rendelkező országoknak.
E félelmek eloszlatása érdekében az EU Tanácsának francia elnöksége vállalta, hogy a nagy tárolókapacitással rendelkező országok oldalára áll, és blokkoló kisebbséget hoz létre.
“Abban a nagyon valószínűtlen esetben, ha ez a jogi bonyodalom felmerülne, van egy politikai megállapodás, hogy lesz ez a blokkoló kisebbség, ha olyan döntés születik, amely Ausztria, Magyarország és Hollandia érdekeivel ellentétes” – mondta Mark Rutte holland miniszterelnök egy sajtótájékoztatón.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a gáztárolók feltöltése hatalmas számlát eredményezne-e Hollandiának, azt mondta: “Nem ez fog történni. Ebben a forgatókönyvben az alku szerint más országok fizetik majd a rájuk eső részt”.
Forràs: Euractiv