Az ukrajnai háború újjáélesztette az EastMed gázvezetékről szóló tárgyalásokat,
Az orosz energiától való diverzifikációra irányuló új európai törekvés újjáélesztette a tárgyalásokat egy olyan vezetékről, amely a Földközi-tenger keleti medencéjéből Görögországba és Délkelet-Európa többi részébe szállítana földgázt. Az Európai Bizottság azonban továbbra is ragaszkodik az EastMed gázvezeték kereskedelmi életképességéhez, mielőtt végleges áldását adná rá.
“Az EastMed gázvezeték projekt folytatásának megvalósíthatósága a kereskedelmi életképességétől és attól függ, hogy képes-e hozzájárulni az EU Green Deal céljaihoz” – mondta az EURACTIV Görögországnak egy bizottsági forrás.
A projektgazda támogatást kapott az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből (CEF) a szükséges műszaki tanulmányok elvégzésére, beleértve a tengerfenék felmérését és a mérnöki tanulmányokat, mielőtt a beruházási döntések meghozatalára sor kerülhetne.
“A projektgazda még nem fejezte be az összes tevékenységet, és nem hozta meg a végső beruházási döntést. A projekt kereskedelmi életképessége a jövőbeli regionális keresleti igényektől is függ” – tette hozzá a bizottsági forrás.
A projekt célja évi 9-12 milliárd köbméter gáz szállítása Izrael és Ciprus tengeri gázkészleteiből Görögországba, majd onnan Olaszországba és más délkelet-európai országokba.
Bár az EU általános célja az intenzív szén-dioxid-kibocsátású tüzelőanyagok használatának csökkentése és a megújuló energiaforrások elterjedésének felgyorsítása a köztes időszakban, a forrás kifejtette, hogy a földgáz segítheti a sikeres energiaátállást egyes tagállamokban.
A felülvizsgált TEN-E rendelet, amely a PCI-listát (határokon átnyúló, közös érdekű projektek) szabályozza, a Green Dealnek megfelelően frissíti a támogatandó infrastruktúra-kategóriákat.
“Főszabály szerint a földgázprojektek nem lesznek jogosultak a PCI-státusz elnyerésére, de az Európai Parlament és a tagállamok megállapodtak abban, hogy Ciprus és Málta esetében kivételt tesznek, mivel szigetországként különleges helyzetben vannak, és kevésbé kapcsolódnak a fő európai energetikai infrastruktúrához” – tette hozzá a forrás.
Forràs: Euractiv