Magyarország az uniós források igénylése érdekében felfújta az ukrán menekültek számát
Az 540 000 befogadott menekültre vonatkozó állítás félrevezető, mivel a legtöbbjük más országokba utazik tovább – állítják magyar jogvédő csoportok. Magyarország szélsőjobboldali kormányát azzal vádolják, hogy felfújja az általa befogadott ukrán menekültek számát, mivel európai forrásokat próbál szerezni a menekültek jólétének finanszírozására.
Néhány nappal az egységes ellenzéki blokkal szembeni, szoros küzdelemben zajló általános választások előtt Orbán Viktor Fidesz-kormánya – amely korábban is hangoztatta, hogy ellenségesen viszonyul azokhoz, akiket illegális bevándorlóknak tart – azt állította, hogy Magyarország 9,6 milliós lakosságát figyelembe véve több Ukrajnából menekülő menekültet fogadott be, mint bármely más szomszédos ország.
Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi szóvivője szerint Magyarország több mint 540 ezer embert fogadott be a konfliktus elől, ami szerinte 100 magyar lakosra öt-hat menekült jut.
A Magyar Helsinki Bizottság, a menekültek megsegítésével foglalkozó emberi jogi civil szervezet azonban “félrevezetőnek” nevezte a statisztikát, és azt mondta, hogy az érkezők többsége később más országokba utazott tovább. A Magyarországon tartózkodó menekültek száma sokkal alacsonyabb a hivatalos adatoknál – hangsúlyozta a bizottság.
A bizottság szerint a magyar kormány nem tett megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy tájékoztassa azokat, akik úgy döntöttek, hogy maradnak, a hivatalos védelemhez való jogukról, és hozzátette, hogy a magyar kommunikációs erőfeszítések elhalványulnak a szomszédos Lengyelország és Szlovákia mellett, amelyek online űrlapokat bocsátottak rendelkezésre a védelem iránti kérelem benyújtásához.
Az Ukrajnából történő tömeges elvándorlás ellenére a hivatalos adatok szerint március 27-ig mindössze 7749 ember nyújtott be kérelmet ideiglenes védett státuszért Magyarországon, amely szociális támogatásra jogosítja őket, beleértve a lakhatást, a munkához való jogot és az oktatáshoz való hozzáférést, ahogyan azt az orosz invázió elől menekülőkkel való bánásmódról szóló uniós határozat előírja.
Forràs: The Guardian