Belgium 21 orosz diplomatát utasít ki, Hollandia további 17-et
Több európai uniós ország, köztük Belgium, Hollandia és Írország több tucat orosz diplomatát utasított ki, néhányukat állítólagos kémkedés miatt, amit az ír miniszterelnök összehangolt lépésnek nevezett.
Oroszország dühös nyilatkozatot adott ki a “barátságtalan” intézkedések ellen, és megtorlást ígért.
A lépések azt követően történtek, hogy az Európai Unió és Oroszország közötti kapcsolatok történelmi mélypontra süllyedtek az ukrajnai orosz inváziót követően, amely a második világháború óta a legnagyobb támadás volt egy európai ország ellen.
Belgium 21 orosz diplomatát utasított ki állítólagos kémkedés és biztonsági fenyegetés miatt – közölte Sophie Wilmes külügyminiszter a törvényhozókkal. A lépés kizárólag a nemzetbiztonsággal kapcsolatos volt, és a diplomáciai csatornák nyitva maradnak – mondta Wilmes.
A 21 orosz Moszkva brüsszeli nagykövetségén és antwerpeni konzulátusán dolgozott. Mindannyian diplomataként voltak akkreditálva, de kémkedési és befolyásolási műveleteken dolgoztak – mondta a minisztérium szóvivője.
Wilmes elmondta, hogy a belga döntést összehangolták Hollandiával, amely kedden kiutasított 17, diplomataként akkreditált orosz hírszerző ügynököt. Ez a döntés a saját biztonsági szolgálatoktól származó információkon alapult – közölte a külügyminisztérium.
Írország az orosz nagykövetség négy magas rangú tisztviselőjét kérte fel az ország elhagyására, és Csehország is kiutasította Oroszország prágai nagykövetségének egy diplomáciai alkalmazottját.
Több ország orosz nagykövete is dühös nyilatkozatot adott ki, az írországi nagykövetség “önkényesnek és alaptalannak” minősítette a kormány döntését.
A belga kiutasítások “teljesen megalapozatlanok” voltak, és súlyos csapást fognak mérni az orosz-belga kapcsolatokra – áll a nagykövet közleményében.
“Ellenintézkedéseket fogunk tenni az orosz külföldi intézményekkel szembeni minden barátságtalan intézkedéssel kapcsolatban” – idézte a RIA orosz hírügynökség Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivőt.
Micheal Martin ír miniszterelnök azt mondta, hogy a lépéseket “más országokkal együttműködve” tették, de nem sikerült elérni az egész EU közötti koordinációt.
“Nem sikerült elérni, hogy mind a 27 (EU-tagállam) egyfajta napirenden dolgozzon” – mondta.
Forràs: Euractiv