Az Európai Bizottság új fogalma: “gázpolgárok energiaközössége”
A gáz szén-dioxid-mentesítésre irányuló, decemberben előterjesztett jogszabálycsomagban az Európai Bizottság egy új fogalmat vezetett be: a gázpolgárok energiaközösségeit. De ez egy bonyolult, felesleges ötlet, amely visszafelé sülhet el – írja Josh Roberts.
Josh Roberts, a REScoop.eu, a polgári energiaszövetkezetek európai szövetségének vezető politikai tanácsadója.
Az egyik kevésbé emlegetett és talán kevésbé értett elem a Bizottság azon javaslata, hogy az eredetileg a villamosenergia-piaci irányelvből származó polgári energiaközösségek (CEC) koncepcióját “tükrözze” a gázirányelvben. A Bizottság lényegében azt javasolta, hogy a CEC-koncepciót másolják le a gázágazatban.
A Bizottság célja, hogy elősegítse a biometán integrálását a nagykereskedelmi gázpiacba, hogy a biometánt a vidéki területekről a városokba lehessen szállítani. A Bizottság az energiaközösségekben látja e cél elérésének eszközét.
Az Európai Bizottság nem hibáztatható a közösségi energia támogatásáért. Azóta, hogy az energiauniós stratégia első alkalommal kijelentette, hogy a polgárokat kell az energiaunió középpontjába állítani, “ahol a polgárok magukénak érzik az energiaátalakítást”, a Bizottság tettekre váltotta retorikáját.
Ennek eredményeként született meg a “Tiszta energiát minden európai polgárnak” című jogalkotási csomag, amely először ismerte el és határozta meg a “megújuló energiaközösségeket” (REC) és a “polgári energiaközösségeket”.
Ezen túlmenően az energiaközösségek egy sor jogot kaptak, és a tagállamoknak egyenlő feltételeket és lehetővé tevő kereteket kellett létrehozniuk annak érdekében, hogy nemzeti szinten fejlődhessenek.
Számos oka van azonban annak, hogy miért rossz ötlet a CEC-ket a gázirányelvbe tükrözni.
Először is, nincs is szükség a gázipari energiaközösség fogalmának meghatározására. A megújuló energiaforrásokról szóló irányelv már támogatja a biometán mint a REC-ek tevékenységének előmozdítását, és ezt az új éghajlat-, környezetvédelmi és energiaügyi (CEEAG) állami támogatásokról szóló új iránymutatással éppen most erősítették meg.
Ezen túlmenően a tagállamok az átültetési folyamat során már most is felvették a megújuló gáz előállítását és szállítását a REC-k által végezhető tevékenységek körébe.
Számos nagy közműszolgáltató, mint például az E.ON és az Engie, már kidolgozott egy stratégiát arra vonatkozóan, hogy miként lehetne az energiaközösségeket kereskedelmi szinten relevánssá tenni, hogy új szolgáltatásokat tudjanak értékesíteni az ügyfeleknek.
Már most is olyan újságírói kifejezésekkel kell megküzdenünk, mint a “kék hidrogén”, az “alacsony szén-dioxid-kibocsátású gázok” és a “nem biológiai eredetű megújuló üzemanyagok”. Nincs szükségünk arra, hogy az energiaközösségeket is hozzáadjuk a listához.