A görögországi médiaszabadság helyzet miatt Brüsszel felvonta a szemöldökét
Az EURACTIV-nak adott múlt heti interjújában Pavol Szalai, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) EU/Balkán Desk vezetője azt mondta: “A görögországi sajtószabadság helyzete kezd a magyarországihoz hasonlóvá válni”.
Hat, a sajtószabadsággal foglalkozó nemzetközi szervezet jelentést tett közzé, amelyben azzal vádolják a görög kormányzó Új Demokrácia pártot (EPP), hogy megpróbálja ellenőrizni a médiát.
Miközben a jelentés “rendszerszintű sajtószabadság-válság” miatt riadót fúj, a kormány azt válaszolja, hogy az emberek továbbra is szabadon dönthetnek arról, hogy milyen médiumokat követnek.
“Szándékos politikai akaratot látunk a sajtószabadság csökkentésére. Ugyanakkor a szervezett bűnözéshez kapcsolódó egyéb veszélyes helyzetek is vannak, amelyek valószínűleg Georges Karaivaz meggyilkolása mögött állnak, aki egyike a tavaly meggyilkolt két uniós újságírónak” – tette hozzá.
A jelentés egy 2021. decemberi, az országban tett látogatást követően készült.
A Media Freedom Rapid Response (MFRR) jelentés megállapította, hogy a görögországi sajtószabadságot sújtó rendszerszintű válságot súlyosbítja az Új Demokrácia kormányának az “üzenet ellenőrzésére” és a kritikus és eltérő hangok minimalizálására tett kísérlete.
“Azokat az újságokat és egyéni újságírókat, akik ideológiailag az ellenzék oldalán állnak vagy semleges álláspontot képviselnek, a kormány egyenlőtlen bánásmódban részesíti, ami aláássa újságírói tevékenységüket. Ezt tovább súlyosbítja az állami hirdetések elosztása és a pártpolitikai szempontok alapján történő elosztása körüli átláthatóság hiánya” – tette hozzá a jelentés.
A jelentés szerint az újságírók számára “egyre nehezebbé” válik a migrációs kérdésekről, például a visszatoloncolásokról való tudósítás.
“A sajtószabadság megsértése, amellyel az újságíróknak szembe kell nézniük, a kormány korlátozó migrációs politikájához és a kormány nem hajlandó elfogadni annak nyilvános ellenőrzését, ami a tudósítás akadályozásához vezet, mint például az önkényes letartóztatás és őrizetbe vétel, a hozzáférés korlátozása, megfigyelés és zaklatás”.
Az Új Demokrácia anélkül, hogy a jelentés bármely elemére válaszolt volna, nyilatkozatot adott ki, amelyben kijelentette, hogy Görögországban a sajtószabadság intézményesen garantált.
“Minden állampolgár bármikor szabadon tájékozódhat az általa választott médián keresztül” – fogalmazott a konzervatív párt.
“A jelentés rávilágít arra, hogy Görögország a sajtószabadság és a demokrácia kérdésében egyre problémásabb országgá válik” – tweetelte a fő ellenzéki vezető és volt miniszterelnök, Alekszisz Cíprasz.
Forràs: Euractiv