Egyre több ír követeli, hogy Írország csatlakozzon a NATO-hoz
A legtöbb ír állampolgár a katonai kiadások növelését szeretné, és közel fele a NATO-hoz való csatlakozást szeretné válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára – derül ki egy új közvélemény-kutatásból.
A Red C közvélemény-kutató cég eredményei, amelyeket a vasárnapi dublini Business Post újságban tettek közzé, azt sugallják, hogy a közvélemény hozzáállása merőben megváltozott Írország hivatalos semlegességi politikájához.
A felmérés szerint most 48 százalék akar csatlakozni a NATO-hoz, szemben az ellenző 39 százalékkal, ami rekordot jelent ebben a kérdésben. Még januárban egy hasonló felmérés szerint csak 34 százalék támogatta a NATO-csatlakozást.
Írország ősi elhatározása, hogy elkerüljön minden katonai szövetséget Nagy-Britanniával, azt jelentette, hogy kimaradt a második világháborúból, sőt, Adolf Hitler halálhírét követően még hivatalos részvétnyilvánítást is tett a náci Németországnak. Ez a szorgalmas semlegesség február óta újabb próbatételnek van kitéve, amikor Oroszország haditengerészeti hadgyakorlatot tartott Írország atlanti partjainál.
Az epizód rávilágított arra, hogy Írország rosszul felszerelt védelmi erői képtelenek az orosz manőverek ellenőrzésére. Az íreknek nincsenek katonai szintű radar- vagy szonárkapacitásaik, nincsenek olyan repülőgépeik, amelyek képesek lennének nagy hatótávolságú megfigyelési vagy elfogási feladatokra, és túl kevés tengerészük van a kilenc hajóból álló flotta működtetéséhez.
Ehelyett egy két évtizedes bizalmas megállapodás értelmében Írország megengedi a Királyi Légierőnek, hogy elfogjon minden orosz repülőgépet, amely Írország atlanti partjainál repül.
Írország éves védelmi kiadásai jelenleg 1,1 milliárd eurót tesznek ki, ami a legalacsonyabb az EU-ban, a gazdasági teljesítmény mindössze 0,2 százaléka. A kormány által megbízott jelentés a múlt hónapban azt javasolta, hogy ezt a kiadást legalább 50 százalékkal növeljék, vagy – a legagresszívebb forgatókönyv szerint – megháromszorozzák.
A megkérdezettek 59 százaléka mondta azt, hogy Írország “jelentősen növelné” a katonai kiadásokat, míg 28 százalék ellenezte ezt.
46 százalék pedig azt mondta, támogatná, hogy “népszavazáson ír csapatok szolgáljanak egy esetleges jövőbeli európai hadseregben”.
Forràs: Red C, Politico