Az EU vezetői megkisérlik a lehetetlent, a “különleges bánásmód” alkalmazását
A hétvégi csúcstalálkozón az EU vezetői megállapodnak a spanyol és portugál árfeszültség enyhítését célzó “különleges bánásmódról”.
Az uniós vezetők pénteken túlzottan sok energiát fordítottak arra, hogy arról vitatkozzanak, hogyan lehetne a legjobban megvédeni a választókat és a vállalkozásokat az energiaárak emelkedésétől.
A kétnapos csúcstalálkozó végén, amelynek középpontjában Oroszország Ukrajna elleni háborúja állt, a vezetők végül egy “minden, ami elképzelhető” megközelítésben állapodtak meg, amely a leghamarabb Spanyolország és Portugália számára tenné lehetővé, hogy a gázárakat korlátozzák, és – miniszterelnökeik szerint – gyorsan megkönnyítenék a pénzszűkében lévő háztartások helyzetét.
Hosszú távon a vezetők által jóváhagyott intézkedések célja, hogy egyszer s mindenkorra véget vessenek Európa Oroszország által szállított fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének – ez a törekvés már Vlagyimir Putyin elnök ukrajnai inváziója előtt is létezett, de ma már sürgős biztonsági szükségszerűség. Németország például az év végére meg akar szabadulni az orosz olajtól és széntől.
“Tovább fogjuk növelni Ukrajnának nyújtott támogatásunkat” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatón. “Élesíteni fogjuk szankcióinkat, és megszabadulunk az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól”.
Korábban pénteken von der Leyen Brüsszelben megjelent Joe Biden amerikai elnökkel, hogy bejelentse azt a tervet, amelynek értelmében az Egyesült Államok segítené Európát abban, hogy megszűnjön az Oroszországból vezetékes földgáztól való függősége. Célul tűzték ki, hogy idén további 15 milliárd köbméter cseppfolyósított földgázt juttassanak el az Egyesült Államokból az EU piacaira, 2030-ig pedig évente 50 milliárd köbméterrel többet.
Oroszország jelenleg évente 155 milliárd köbmétert küld az EU-ba, ami az EU-tagországok teljes gázfogyasztásának mintegy 40 százaléka. A Bidennel közösen tett bejelentés politikai szempontból az EU komolyságát jelezte, de azonnal felmerült a kérdés, hogy az USA képes lesz-e valaha is teljesíteni a vezetők által leírt ambiciózus célokat.
A vezetők a péntek hátralévő részében Spanyolország és Portugália különleges igényeivel küzdöttek, azon országokéval, amelyek a szó szoros értelmében “le vannak választva” az EU tágabb értelemben vett energiarendszeréről.
“Az Ibériai-félsziget nagyon különleges helyzetben van – ott az energiamix nagymértékben megújuló energiaforrásokból áll” – mondta von der Leyen. “És csak nagyon kevés rendszerösszeköttetéssel. És ezért megállapodtunk egy olyan különleges bánásmódban, amely az Ibériai-félsziget számára lehetséges, hogy az Ibériai-félsziget kezelni tudja ezt a nagyon különleges helyzetet, amelyben van.”
Az EU villamosenergia-rendszere az áram árát a kereslet kielégítésére használt utolsó tüzelőanyaghoz, azaz általában a földgázhoz köti, és ez magas áramárakhoz vezetett, mivel a földgáz ára az elmúlt évben nyolcszorosára emelkedett.
Forràs: Politico