Biden szerint Kína jövője a Nyugathoz kötődés
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy Kína tudja, hogy gazdasági jövője a Nyugathoz kötődik, miután figyelmeztette Hszi Csin-ping kínai vezetőt, hogy Peking megbánhatja, hogy Oroszország ukrajnai inváziója mellé áll.
“Nem fenyegettem meg, de világossá tettem neki – meggyőződtem, hogy megértette, milyen következményekkel jár, ha segít Oroszországnak” – mondta Biden újságíróknak a Hszivel folytatott pénteki telefonbeszélgetéséről.
“Rámutattam, hogy hány amerikai és külföldi vállalat hagyta el Oroszországot a barbár viselkedésük következtében”.
A Biden-kormányzat nyomást gyakorolt Kínára, hogy tartózkodjon Oroszország támogatásától, többek között azzal, hogy segít neki a nyugati szankciókkal szemben fellépni és katonai segítséget nyújtani.
Kína nem ítélte el Oroszország ukrajnai fellépését, bár mély aggodalmát fejezte ki a háború miatt, valamint a nyugati szankciók miatt, amelyeket kontraproduktívnak és egyoldalúnak tart.
Biden megjegyzései rámutattak Kína és az Egyesült Államok, legnagyobb kereskedelmi partnere, az Egyesült Államok gazdasági egymásrautaltságára.
Ezt a befolyást Washington arra akarja felhasználni, hogy Kínát eltávolítsa Oroszországtól, miután a két ország februárban “határok nélküli” stratégiai partnerséget hirdetett. Szakértők szerint azonban a Pekinggel szembeni szankciók vagy egyéb ellenintézkedések az amerikai gazdaságra is kihatással lennének.
Ennek ellenére már most is vannak arra utaló jelek, hogy a kínai-orosz kapcsolat árthat a Kínába irányuló külföldi befektetéseknek, többek között a Nemzetközi Pénzügyi Intézet szerint jelentős tőkeáramlások történtek az országból Oroszország február 24-i ukrajnai inváziója óta.
“Kína megérti, hogy gazdasági jövője sokkal szorosabban kötődik a Nyugathoz, mint Oroszországhoz” – mondta Biden egy sajtótájékoztatón az ukrajnai háborúval kapcsolatos európai rendkívüli tanácskozások margóján.
Biden, aki csütörtökön Brüsszelben részt vett a NATO, az EU és a G7 hármas csúcstalálkozóján, elmondta, hogy szerinte Oroszországot ki kellene zàrni a húszak (G20) nagy gazdaságainak csoportjából, és hogy a téma szóba került a világ vezetőivel folytatott megbeszélései során.
“A válaszom igen, a G20-aktól függ” – mondta Biden arra a kérdésre, hogy ki kellene-e venni Oroszországot a csoportból.
Biden azt is elmondta, hogy ha olyan országok, mint Indonézia és mások nem értenek egyet Oroszország kizárásával, akkor szerinte Ukrajnának engedélyezni kellene, hogy részt vehessen a találkozókon. Kína a G20 tagja.
Forràs: Euractiv