Rendkívüli NATO csúcs Bidennel Brüsszelben
A Brüsszelben ülésező nyugati vezetők megállapodnak abban, hogy megerősítik erőiket Kelet-Európában, és növelik az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, mivel a szomszédját érő orosz támadás már a második hónapjába lépett.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sürgette őket, hogy a szankciókat terjesszék ki ismételten repüléstilalmi zónát követelt országa felett, ahol több ezer ember halt meg, milliók váltak menekültté, és városok porladtak szét, mióta Putyin orosz elnök február 24-én megindította invázióját.
Brüsszelben a nyugati vezetők a NATO, a G7-ek és az EU csütörtöki és pénteki csúcstalálkozói során figyelmeztetni fogják Putyint, hogy országa “pusztító” árat fog fizetni Ukrajna lerohanásáért. A résztvevők között van Joe Biden amerikai elnök is.
A NATO-országok, akiket riaszt az a kilátás, hogy Oroszország eszkalálhatja a háborút, megállapodnak abban, hogy Kijevnek biológiai, vegyi és nukleáris támadások elleni védekezésre alkalmas felszerelést küldenek.
“Biztosítanunk kell, hogy egy szuverén, független ország lerohanására vonatkozó döntés stratégiai kudarcnak minősüljön, amely Putyin és Oroszország számára pusztító költségeket von maga után” – mondta Justin Trudeau kanadai miniszterelnök az uniós parlamentben.
Az első amerikai szállítmány az Ukrajnának szánt új, 800 millió dolláros fegyvercsomagból a következő egy-két napban indul útnak – közölte egy amerikai védelmi tisztviselő. bővebben
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár elmondta, hogy a szövetség négy új harccsoport Bulgáriába, Magyarországra, Romániába, Szlovákiába történő telepítésével erősíti meg erőit Kelet-Európában.
A Kreml szerint a legtöbb NATO-tagállam “hisztérikus és nem megfelelő” megértésben szenved az Ukrajnában zajló eseményekkel kapcsolatban.
Washington szerint Biden és európai kollégái új szankciókat jelentenek be Oroszország ellen, illetve intézkedéseket a meglévő szankciók szigorítására. Az uniós diplomaták azonban lekicsinyelték a nagyobb új szankciókra vonatkozó várakozásokat.
Zelenszkij, aki videokonferencián keresztül szólal fel a NATO- és az EU-csúcstalálkozón, azt mondta, hogy “komoly lépéseket” vár a nyugati szövetségesektől. Megismételte a repüléstilalmi zóna létrehozására vonatkozó felhívását, bár a nyugati vezetők ezt elutasították, mivel ez olyan lépés lenne, amely közvetlenül belerángatná őket a háborúba.
Kifogásolta, hogy a Nyugat nem biztosította Ukrajnának repülőgépeket, modern rakétaelhárító rendszereket, harckocsikat vagy hajóelhárító fegyvereket.
Az ukrán vezető, aki a nyugati világban csodálatot váltott ki a tűz alatt tanúsított vezetéséért, arra is felszólította a világ népét, hogy vonuljanak az utcára Ukrajna támogatására.
Forrás: Reuters