EU-biztos: Svédország nem csatlakozhat népszavazás útján a NATO-hoz
Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa tegnap kijelentette, hogy hazájának, Svédországnak nem népszavazáson kellene döntenie arról, hogy csatlakozzon-e a NATO-hoz.
A népszavazás “nem lenne az elsődleges választásom” – mondta Johansson a POLITICO 28 – Class of 2022 vacsorán adott széleskörű interjúban. “Úgy gondolom, hogy valóban szükség van a többség széles körű konszenzusára … ahhoz, hogy széles körű politikai vitát folytassunk a társadalom valamennyi érdekeltjével”.
Magdalena Andersson svéd miniszterelnök a hónap elején elutasította az ellenzéki pártok felhívásait, hogy az ország csatlakozzon a NATO-hoz, miután Oroszország megszállta Ukrajnát, azzal érvelve, hogy ez tovább destabilizálná Európát. Moszkva “súlyos katonai-politikai következményekre” figyelmeztetett, ha akár Svédország, akár Finnország csatlakozik a katonai szövetséghez.
Egy e hónap elején végzett közvélemény-kutatás szerint a NATO-hoz való csatlakozást támogató svédek száma először haladta meg a NATO-hoz való csatlakozást ellenzőkét. Finnországban a szövetséghez való csatlakozás támogatottsága az ukrajnai háború kezdete óta az egekbe szökött, egy nemrégiben készült felmérés szerint 62 százalék támogatta a csatlakozást.
Johansson azt is állította, hogy Svédország és Finnország valószínűleg közös döntést hoz majd a szövetséghez való csatlakozásról, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ilyen lépéseket a nemzeti kormányokra kell bízni.
Bár sem Finnország, sem Svédország nem tagja a NATO-nak, mindkét ország a szövetség “fokozott esélyű partnere”, és 2018-ban nyilatkozatot írtak alá, amelyben kötelezettséget vállaltak védelmi együttműködésük megerősítésére.
Johansson dicsérte az európai országokat, amiért az ukrajnai háború kitörését követő egy héten belül megállapodtak abban, hogy az ukrán menekülteknek átmenetileg széles körű jogokat biztosítanak, de azt is elismerte, hogy az uniós belügyminiszterek kezdetben vonakodtak cselekedni. Emellett bírálta az EU 2015-ben a Közel-Keletről érkező menekültekkel kapcsolatos hozzáállását.
“Ez tényleg az Európai Unió kudarca volt akkor, 2015-ben, szóval ez tényleg határozottan rossz volt” – mondta. “Megfogadtam magamnak, hogy ez nem fog megismétlődni, amikor én leszek a felelős”.
A svéd biztos azt is megismételte, hogy “nagyon aggódik” az Európába érkező ukrán menekültek embercsempészete miatt – az elmúlt hetekben több mint 3,5 millió ember menekült el Ukrajnából.
Forrás: Politico