A G7 vezetőinek nyilatkozata az Orosz Föderáció fegyveres erőinek ukrajnai inváziójáról
Mi, a Hetek Csoportjának (G7) vezetői megdöbbenéssel tapasztaljuk és elítéljük az Orosz Föderációnak Ukrajna területi integritása, szuverenitása és függetlensége ellen irányuló, részben fehérorosz földről indított nagyszabású katonai agresszióját. Ezt az Ukrajna demokratikus állama ellen irányuló indokolatlan és teljesen indokolatlan támadást koholt állítások és alaptalan vádak előzték meg. Ez a nemzetközi jog súlyos megsértését jelenti, és súlyosan sérti az Egyesült Nemzetek Alapokmányát, valamint az Oroszország által a Helsinki Záróokmányban, a Párizsi Chartában és a Budapesti Memorandumban vállalt valamennyi kötelezettséget. Mi, a G7-ek szigorú és összehangolt gazdasági és pénzügyi szankciókat terjesztünk elő. Felszólítjuk a nemzetközi közösség minden partnerét és tagját, hogy a lehető leghatározottabban ítéljék el ezt a támadást, álljanak ki Ukrajna mellett, és emeljék fel szavukat a nemzetközi béke és biztonság alapelveinek e kirívó megsértése ellen.
Ez a válság komoly veszélyt jelent a szabályokon alapuló nemzetközi rendre, és messze Európán túlmutató következményekkel jár. Semmi sem indokolja a nemzetközileg elismert határok erőszakos megváltoztatását. Ez alapvetően megváltoztatta az euroatlanti biztonsági helyzetet. Putyin elnök újra háborút hozott az európai kontinensre. A történelem rossz oldalára állította magát.
Elkötelezettek vagyunk a béke, a stabilitás és a nemzetközi jog fenntartása mellett. Egységesen támogatjuk Ukrajna népét és demokratikusan megválasztott kormányát. Ebben a sötét órában gondolataink Ukrajna népével vannak. Készen állunk humanitárius segítségnyújtásra, hogy enyhítsük a szenvedést, beleértve az orosz agresszió elől menekülőket és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyeket is.
Felszólítjuk az Orosz Föderációt, hogy vessen véget a vérontásnak, haladéktalanul enyhítse a helyzetet és vonja ki erőit Ukrajnából. Felszólítjuk továbbá Oroszországot, hogy biztosítsa az EBESZ különleges megfigyelő missziójának biztonságát. Elítéljük továbbá Fehéroroszország részvételét az Ukrajna elleni agresszióban, és felszólítjuk Fehéroroszországot, hogy tartsa be nemzetközi kötelezettségeit.
A lehető leghatározottabban elítéljük Putyin orosz elnök február 21-i döntését, miszerint “független” államként ismeri el a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk önhatalmúlag kikiáltott entitásokat, valamint azt a döntését, hogy orosz katonai erőket küld ezekbe a régiókba. Felszólítjuk a többi államot, hogy ne kövessék Oroszország törvénytelen döntését, amely elismeri ezen entitások kikiáltott függetlenségét. Putyin elnök döntése súlyosan sérti az ENSZ Alapokmányában rögzített alapelveket, különösen az államok területi integritásának és szuverenitásának tiszteletben tartását, és durván megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2202. számú határozatát – amelyet az Orosz Föderáció a Biztonsági Tanács állandó tagjaként támogat -, valamint a minszki megállapodásokat, amelyek előírják az érintett területek visszatérését az ukrán kormány ellenőrzése alá.
Megerősítjük megingathatatlan elkötelezettségünket Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett nemzetközileg elismert határain és felségvizein belül, valamint minden szuverén állam azon joga mellett, hogy maga határozza meg jövőjét és biztonsági rendjét. Újólag megerősítjük, hogy az illegálisan megszállt Krím és az önhatalmúlag kikiáltott “népköztársaságok” Ukrajna szerves részét képezik.
Elítéljük Putyin elnököt, amiért többszöri felajánlásaink ellenére is következetesen elutasítja, hogy diplomáciai folyamatba kezdjen az európai biztonságot érintő kérdések megvitatására.
Egységesen kiállunk partnereinkkel, köztük a NATO-val, az EU-val és tagállamaikkal, valamint Ukrajnával, és továbbra is eltökéltek vagyunk abban, hogy megtesszük, ami szükséges a nemzetközi szabályokon alapuló rend integritásának megőrzéséhez. E tekintetben szorosan figyelemmel kísérjük a globális olaj- és gázpiaci feltételeket is, többek között Oroszország Ukrajna elleni további katonai agressziójával összefüggésben. Támogatjuk a főbb energiatermelők és -fogyasztók közötti következetes és konstruktív elkötelezettséget és koordinációt a globális energiaellátás stabilitásához fűződő közös érdekünk érdekében, és készen állunk arra, hogy szükség esetén fellépjünk az esetleges zavarok kezelése érdekében.
Forràs: G7