Az Európa jövőjéről szóló konferencia válaszúthoz érkezett
A döntő kérdés az, hogy a konferencia plenáris ülése képes és hajlandó lesz-e átvenni a konferencia irányítását, képes lesz-e parlamenti dinamikát kialakítani, és beilleszteni a korábban kirekesztett nézőpontokat, vagy pedig továbbra is kirekesztő politikai beszélgetés marad, és azt kockáztatja, hogy a szélsőjobboldalnak ad lehetőséget? Írja Daniela Vancic és Maarten de Groot.
Daniela Vancic a Democracy International európai programvezetője. Maarten de Groot a The European Citizens’ Initiative Campaign tagja. Mindketten a Citizens Take Over Europe koalíció tagjai.
A konferenciát az intézményközi megközelítés különbözteti meg jelentősen az uniós részvételi demokrácia minden korábbi gyakorlatától. Az a tény, hogy a három kulcsfontosságú uniós intézmény – az Európai Parlament, a Bizottság és a Tanács – közösen vágott bele ebbe az útba, politikailag is relevánssá teszi az EU számára.
A konferencia iránti közös elkötelezettség – és a konferencia deklarált alapelvei, a “befogadás, a nyitottság és az átláthatóság” – azonban eddig csak papíron létezett. Egyes nemzeti kormányok mindent megtettek a konferencia megakasztása és ambícióinak felhígítása érdekében. Ha ezt az intézményen belüli és intézményközi feszültséget továbbra is zárt ajtók mögött kezelik – ahelyett, hogy a Konferencia nyilvános fórumára irányítanák -, a Konferencia nem fogja elérni a kitűzött célokat.
Ez pedig tovább erősítené az EU meglévő demokratikus deficitjét, növelné az EU-ellenes hangulatot, és veszélyeztetné az Európai Unió jövőjét. Csak a konferencia plenáris ülésén belüli és kívüli szereplők koalíciója akadályozhatja meg ezt, és végső soron a konferencia sikerét.
Forràs: Euractiv