Orbán Viktor fütyült az Ukrajnáról szóló uniós csúcsra
Orbán Viktor nem vett részt az uniós vezetők Oroszországról és Ukrajnáról szóló megbeszélésén, és inkább találkozott Jair Bolsonaro brazil elnökkel közvetlenül Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélése után.
Az uniós vezetők tegnap érkeztek Brüsszelbe, hogy informálisan megvitassák az ukrán határon lappangó feszültséget a blokk afrikai országokkal tartott csúcstalálkozója előtt.
Bár Orbán Viktor még mindig azt tervezte, hogy részt vesz az EU-Afrika fő eseményén, úgy döntött, hogy kihagyja a Magyarország keleti szomszédjának biztonsági helyzetéről folytatott előzetes megbeszéléseket, és inkább a brazil államfőt látja vendégül Budapesten – jelentette a Telex.
A magyar miniszterelnök már előzetes telefonbeszélgetést folytatott Charles Michel európai tanácsi elnökkel az ukrán válságról, áttekintették és értékelték a helyzetet – közölte a magyar miniszterelnöki hivatal a távolmaradás magyarázataként.
Erre azt követően került sor, hogy Orbán február elején kétségeket fogalmazott meg az Oroszországgal szembeni közös uniós álláspontot illetően. A Nyugat és Moszkva között lappangó feszültségek közepette, a Kremlben folytatott csaknem ötórás megbeszélések után az Oroszországgal szembeni esetleges uniós szankciók hatástalanságát bírálta, és üdvözölte a Putyinnal való sikeres kapcsolatait.
A brazil média január végén arról számolt be, hogy a Fehér Ház képviselői arra kérték Bolsonaro kormányában dolgozó kollégáikat, hogy mondják le vagy halasszák el az oroszországi utazást.
Brazília és Magyarország katonai, humanitárius segélyekről, vízgazdálkodási és higiéniai együttműködésről szóló megállapodásokat írt alá.
A találkozót követő sajtótájékoztatón Orbán Viktor kiemelte a két ország kormánya közötti ideológiai hasonlóságokat. Először is megemlítette, hogy a két kormány hasonlóan vélekedik a migrációról.
A másik “nagy civilizációs kérdés”, amelyben egyetértenek Bolsonaróval, az üldözött keresztények megsegítésének szükségessége, a harmadik pedig a konzervatív családmodell védelme – mondta Orbán Viktor.
Bolsonaro Magyarországot Brazília “kis nagy testvérének” nevezte. Szerinte a területét és lakosságát tekintve is kisebb ország ugyanazokat az alapértékeket vallja.
A Brazília és Budapest közötti kereskedelmi kapcsolatokban nagy lépés volt 2020 novemberében, amikor a Magyar Honvédség két KC-390 Millennium típusú repülőgépet rendelt a brazil Embraer cégtől egyenként mintegy 46,7 millió euróért, amelyeket 2023-2024-ig kell leszállítani.
Alig több mint egy hónappal a brazil elnök látogatása után fia, Eduardo Bolsonaro is Budapestre érkezik. Eduardo, aki a Bolsonaro család nemzetközi kapcsolataiért felel, az amerikai Republikánus Párt konzervatív politikai akciókonferenciájának (CPAC) egyik szónoka lesz Budapesten.
Forrás: Euractiv