Az osztrákok egyre inkább diktatúrában lévőnek érzik magukat
A sorozatos megszorítások és a politikai korrupciós botrányok után az osztrákok egyre kevésbé érzik szabadnak magukat – derül ki a SORA Intézet 2021-es “szabadságindexéből”.
A tanulmány negyedik kiadásában a megkérdezettek 25%-a mondta azt, hogy legalább némileg korlátozva érzi magát a mindennapi életében, ami a legmagasabb érték a tanulmány történetében. Húsz százalékuk az osztrák demokráciát némileg “nem szabadnak” tartotta.
Emellett 37 százalékuk szerint az osztrák politikában és a világnézeti korlátozó intézkedésekben nem képviseltetik magukat a körülményeik, 32 százalékuk pedig úgy érezte, hogy a médiában nem képviseltetik magukat.
A felmérés eredményei a szélsőjobboldali populizmus szinte példátlan erősödésének idején születtek Ausztriában, a hagyományos szélsőjobboldali FPÖ párt 20 százalék körüli arányban. Ehhez képest az újonnan belépő, oltásellenes MFG párt 7% körüli eredményt ért el.
Február 1-jétől az osztrákok törvényileg kötelesek beoltatni magukat a COVID-19 ellen. Február közepén kezdődik az oltási kötelezettség szúrópróbaszerű végrehajtása, mivel a kezdeti türelmi idő lejár.
Összességében a tanulmány “mélypontot” talált az emberek szabadságérzetében, mondta Janine Heinz, a tanulmány szerzője. Megállapításait az egyesek által tapasztalt diszkriminációnak, a világjárvány okozta korlátozásoknak, a pénzügyi hatásoknak és a mentális egészség romlásának tulajdonította. Megállapította a vagyoni egyenlőtlenségeket is.
A tanulmány rámutatott az ausztriai járványpolitika hiányosságaira is, magyarázta Beate Meinl-Reisinger, a felmérést szponzoráló NEOS centrista liberális párt vezetője.
Forrás: Euractiv