Az Európai Bíróság a novemberben meghozott döntés mai kihirdetésével a magyar választásokba avatkozott be
Sokan vannak most, akik örülnek az Európai Központi Bíróság Magyarország és Lengyelország ellen hozott döntésének, mondván, végre megvonják az uniós pénzeket a két renitens tagországtól. Csakhogy a döntés egyértelműen arra utal, hogy ezt csak abban az esteben lehet megtenni, ha a jogállamiság hiánya sérti az EU pénzügyi érdekeit. És itt van a kutya elásva!
A feltételességi eljárás elsősorban politikai eszköz, ami az Európai Bizottságnak az elmúlt 15 évben a rendelkezésére állt, így az uniós támogatásokat, az uniós pénzek kifizetését bármikor felfüggeszthette volna, amikor az EU pénzügyi érdekei sérültek. Ezt eddig nem tette meg. Vagyis a mostani döntés, lehet, hogy a legélesebb kés a fiókban, de messze nem az egyetlen. A fiók tele van “késekkel”, vagyis korábbi döntésekkel, amelyeket az EU soha nem használt.
Az Euractiv felhívja a figyelmet arra, hogy az EU strukturális alapjaira (a blokk költségvetésének mintegy harmadára) vonatkozó 2013-as közös szabálykönyv például “pénzügyi korrekciókat” (értsd: pénzelvonást) irányzott elő “az Unió pénzügyi érdekeinek védelme” érdekében.
Az, hogy a mostani döntés után az Európai Bizottság lép e, az ismét csak a politikai akaraton múlik, és a jelek arra utalnak, hogy a Bizottság az idő teljes rugalmasságát ki akarja használni a cselekvésre, azaz minél későbbre akarja halasztani a döntést. Didier Reynders, az EU igazságügyi biztosa a rendeletben megengedett maximális időtartamot (három hónap) nevezte meg kész tényként, elhallgatva, hogy létezik az egy hónapos lehetőség is.
Cseh Katalin magyar liberális ellenzéki EP-képviselő igen találóan az EU jogállamisági helyzetét ahhoz hasonlította, ahogyan a kormánytagok a nemrég bemutatott “Don’t Look Up” című Netflix-filmben viselkednek, a Föld felé közeledő, kihalást hozó aszteroida folyamatos “felmérését” végzik.
Magyarországon április elején lesznek választások, és hiába igyekezett az Európai Bíróság a már tavaly novemberben meghozott ítéletét most, a magyar választások kampányidőszakában közhírré tenni, abban a reményben, hogy ezzel befolyásolhatja a választások menetét, majd a magyar választók fogják eldönteni, hogy ez az alantas lépés sikeres volt e vagy sem.
Forrás: Barcs Endre