Franciaországban a faji kisebbségek alapvető jogai súlyosan veszélyeztetve vannak
A Francia Egyesületi Szabadság Megfigyelőközpont (Observatoire des Libertés Associatives) jelentése szerint a Franciaországban a faji alapon élő emberek, különösen a muszlimok egyesülési szabadsága és alapvető jogai súlyosan veszélyeztetve vannak. A médiában és közvetlenül a kormányzati szervek által a muszlimokat és a rasszizmus és a muszlimellenes gyűlölet ellen dolgozó civil szervezeteket célzó politikai diskurzusok az országban minden eddiginél magasabb szinten vannak, a szélsőjobboldali ideológia Franciaországban nemcsak hogy növekszik, hanem már itt van, és Európának aggódnia kell.
A francia kormány egyre inkább megosztó szerepet vállal. A nemzetbiztonság ürügyén civil szervezeteket oszlatott fel, mecseteket razziáztak, iskolákat és muszlim tulajdonban lévő üzleteket zártak be a jogállamisággal, az egyesülési és véleménynyilvánítási szabadsággal szembe szegülő módon, és ez dermesztő hatással van a muszlim közösségekre és a civil társadalomra, akiket bűnösnek tekintenek, amíg ártatlanságukat be nem bizonyítják.
Eközben a kormány agresszívan népszerűsíti az olyan homályos konstrukciókat, mint az “iszlamizmus”. Támadja és elhallgattatja a békés beszédet, amely azt állítja, hogy a rasszizmus megnyilvánulásai – beleértve az iszlamofóbiát is – a strukturális és intézményes rasszizmusban gyökereznek, és az államtól választ követel az érintettek jogainak és méltóságának védelmére.
Nemrégiben egy hivatalos francia kormányzati szerv több emberi jogi szervezetet, köztük az ENAR-t is megtámadta, amiért felhívták a figyelmet ezekre a rasszista gyakorlatokra. Éppen ezen a héten egy népszerű elnökjelölt beszédet mondott, amelyben arra biztatta a rendőröket, hogy “vadászként” lépjenek fel a muszlimokkal szemben, akiket különálló civilizációnak tekint, akikkel lehetetlen a békés együttélés. Bár Franciaország tagadja, hogy muszlimellenes gyűlölet problémája lenne, a médiában és az elnökjelöltek beszédeiben mindenütt jelenlévő rasszista narratívák elítélésének hiánya ennek ellenkezőjére utal.
Forrás: Rasszizmus Elleni Európai Hálózat (ENAR