Macron: “Eljött a nukleáris reneszánsz ideje”
Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön bejelentette hat új atomreaktor építését, amely régóta várt lépés az ország hosszú távú energiatermelési kapacitásának növelése terén. A döntés az ország elöregedő nukleáris flottájának bővítését szolgálja.
A bejelentés Macron nukleáris törekvéseinek csúcspontját jelentik és az ország energiafüggetlenségi céljainak elérését célozza az egekbe szökő energiaárakra adott válaszként. Emellett az elnöknek az ország energetikai infrastruktúrájával kapcsolatos múltbéli botlásai, nevezetesen az ország egyik ipari ékkövének 2014-es eladása az amerikai General Electric(GE) óriáscégnek, amelyet akkor véglegesítettek, amikor Macron még gazdasági miniszter volt.
“Eljött a nukleáris reneszánsz ideje” – mondta Macron csütörtökön a kelet-franciaországi Belfortban, a 2050-ig szóló francia energiapolitikát felvázoló és “a polgári nukleáris energia nagy franciaországi kalandját” felidéző beszédében.
Macron elmondta, hogy a kormány hat új generációs reaktort fog üzembe helyezni – azzal a céllal, hogy az elsőt 2035-ben kapcsolják a hálózatra -, és lehetősége lesz további nyolc reaktor építésére. Azt is mondta, hogy Franciaország nem zárja be egyetlen meglévő reaktorát sem, “kivéve természetesen biztonsági okokból”.
A bejelentéseket jó előre megtervezték, de csak csütörtökön – alig két hónappal az elnökválasztás előtt – tették meg, mivel Macron azt akarta, hogy egybeessenek nukleáris kampányának egy másik kulcsmomentumával: a GE nukleáris gőzturbináinak az EDF állami tulajdonú energiaóriás általi megvásárlásával, amelyet ugyanazon a napon tettek hivatalossá.
A felvásárlás részben visszafordítja az Alstom francia konglomerátum energetikai üzletágának a GE-nek 2014-ben történt nagy visszhangot kiváltó eladását, amikor Macron az Elysée főtitkárhelyettese és akkori gazdasági minisztere volt. Az eladás több ezer munkahely megszűnését eredményezte, és ma már széles körben stratégiai hibának tartják, Macron szerepét pedig a szakszervezetek és politikai riválisok hevesen bírálták.
“Nem vagyok ipari szakember; nem tudom, hogy ipari szempontból voltak-e más, intelligensebb lehetőségek” – mondta Macron a beszéd előtt a GE dolgozóinak Belfortban, miközben elismerte, hogy a kormánynak akkoriban megvolt a hatalma arra, hogy megakadályozza az üzletet.
A csütörtöki lépések Macron szuverenitásról szóló narratívájába illeszkednek, biztosítva, hogy Franciaország és Európa kritikus infrastruktúrája elég erős legyen ahhoz, hogy támogassa a gazdaságokat – és megvédje őket a külföldi nyomástól.
Forrás: Politico