Az osztrákok fele úgy gondolja, hogy az EU rossz irányba halad. 18% szerint Ausztriának ki kellene lépnie az EU-ból
Az osztrákok csaknem fele úgy véli, hogy az EU rossz irányba halad – derül ki az Eurobarométer friss felméréséből. Az Európai Parlament megbízásából 2021 végén végzett felmérésből kiderült, hogy Ausztriában nő az EU működésével kapcsolatos aggodalom.
A megkérdezettek 48%-a úgy véli, hogy az EU alapvetően rossz irányba halad, ami 3%-kal több, mint 2020-ban, míg 32%-uk gondolja ennek ellenkezőjét, ami a 2020-as 35%-hoz képest csökkenést jelent. Ráadásul a megkérdezettek 18%-a szerint az osztrák EU-tagság rossz.
Az uniós átlaghoz képest, ahol az uniós polgárok 44%-a szerint a blokk rossz irányba halad, az osztrákok láthatóan kevésbé kedvelik az EU-t.
Az euroszkepticizmus régóta gyökeret vert az osztrák népi politikában.
Az FPÖ kormányzati részvétele a 2000-es években uniós szankciókat váltott ki, mivel a nemzetiszocialista múltú országokban a szélsőséges politika újjáéledésétől tartottak, és az akkori EU-tagországok úgy döntöttek, hogy csökkentik a diplomáciai kapcsolatokat Ausztriával. A párt 2017-ben újra kormányzott az időközben leköszönt konzervatív kancellár, Sebastian Kurz oldalán.
Forrás: Eurobarométer