Egyre nagyobb bajban az EU határőrizeti szerve, a Frontex
Az EU könyvvizsgálói egy most kiadott jelentésben kifogásolják, hogy az Európai Unió határőrizeti ügynöksége nem teljesíti a feladatát. A 60 oldalas jelentés szerint a Frontex nem nyújt “kellően hatékony” segítséget az uniós országoknak “az illegális bevándorlás és a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben”. A jelentés szerint a Frontex nem nyújt hatékony segítséget az európai schengeni vízummentes utazási térség országainak sem.
“Megállapítottuk, hogy a Frontex nem hajtotta végre teljes mértékben 2016-os megbízatását, és számos kockázatot emeltünk ki a Frontex 2019-es megbízatásával kapcsolatban” – állapították meg az ellenőrök.
Az ügynökség 2016-os és 2019-es mandátumát a 2015-ös migrációs válság nyomán fogadták el. A Frontex feladata az volt, hogy 2027-ig 10 000 határ- és parti őrséget állítson fel, és évente átlagosan 900 millió eurós költségvetést kap az EU külső határainak őrzésére. Ez volt az egyetlen olyan terület, ahol az uniós országoknak sikerült előre lépniük a migrációs politika terén, miközben az EU-n belüli menekültügyi eljárások reformjára tett kísérletek továbbra is elakanak.
A 2004-ben létrehozott Frontex eredetileg nem a migráció kezelésével volt megbízva. Az ügynökség megbízatása azonban többször is kibővült, ahogy a migráció egyre inkább előtérbe került az uniós tisztviselők számára, akik a Frontex költségvetését a 2006-os 19 millió euróról 2019-re 330 millió euróra emelték.
Az elmúlt hónapokban azonban a varsói székhelyű ügynökségnek sorozatos gondjai voltak.
Tavaly októberben több médiaorgánum, köztük a német Der Spiegel is arról számolt be, hogy a Frontex “pushbackeket” hajtott végre a görög-török tengeri határon, ami olyan illegális gyakorlat, amelynek során a migránsokat visszafordítják, mielőtt esélyt kapnának arra, hogy menedékjogot kérjenek. A következő hónapban az uniós ombudsman vizsgálatot indított az ügynökség által elkövetett állítólagos alapjogi jogsértésekkel kapcsolatban.
Márciusban egy belső jelentés “hiányosságokat” állapított meg az ügynökség ellenőrzési és jelentési rendszerében.
Időközben az Európai Parlament külön ellenőrző munkacsoportot hozott létre az ügynökség működésének értékelésére, az EU csalás elleni felügyelő szerve, az OLAF pedig januárban vizsgálatot indított a zaklatással, visszaéléssel és a migránsok visszatoloncolásával kapcsolatos állítások miatt.
Forrás: Politico,