Slavkov-trilaterális, mint a V4-ek alternatívája. Hogyan állnak az európai országok az ukrán kérdéshez?
Annalena Baerbock német külügyminiszter cseh, szlovák és osztrák kollégájával együtt kétnapos látogatást tesz Kijevben, az elmúlt hónap során immár másodszor. A triót Annalena Baerbock külügyminisztere cseh, szlovák és osztrák kollégájával együtt kétnapos látogatást tesz Kijevben, az elmúlt hónap során másodszor.
A triót Slavkov-trilaterálisnak is nevezik, a V4 alternatívájaként, amelyet Szlovákia már másfél éve szorgalmaz.
Pozsony azon EU-tagok közé tartozik, amelyek a feszültségek kezdete óta nem küldtek konkrét katonai szállítmányokat Ukrajnának, arra hivatkozva, hogy Ukrajna nem közölte igényeinek pontos listáját. Lengyelország és a balti országok eddig a leghangosabban támogatták Ukrajna nyugati útját és az Oroszország elleni szankciókat katonai akció esetén.
Kijev emellett kisebb biztonsági paktumok gyűjteményét hozta létre a regionális katonai hatalmakkal, köztük Törökországgal és Lengyelországgal, valamint az Egyesült Királysággal.
Spanyolországból, Portugáliából, Olaszországból, Szlovéniából, Romániából, Bulgáriából egyetlen politikus sem járt Ukrajnában a feszültségek őszi kezdete óta.
Bár Romániából nem történt magas szintű látogatás Ukrajnába, az ország külügyminisztere, Bogdan Aurescu javasolta egy uniós külügyminiszteri találkozó megszervezését Kijevben, ami szerinte demonstrálhatná az EU szolidaritását Ukrajna felé. Az uniós tisztviselők szerint megfontolás alatt áll ez a lehetőség.
Svéd, dán és norvég északi kollégáikkal ellentétben november óta egyetlen finn politikus sem járt Ukrajnában.
Finnország, amely nem tagja a NATO-nak, és amelynek hosszú határa és nehéz történelme van Oroszországgal, januárban közölte, hogy fokozta katonai készültségét Oroszország Ukrajna melletti katonai felvonulása miatt.
Stockholm és Helsinki is vitába keveredett a NATO-csatlakozásról, miután a közelmúltban elmélyítették egymással a védelmi együttműködésüket.