Shalev Hulio, az NSO csoport elnöke visszautasítja a Pegasus visszaélésével kapcsolatos vádakat
Shalev Hulio, az izraeli NSO Group Technologies társalapítója és vezérigazgatója azt mondja, hogy cége 7 alkalommal kapcsolta le a Pegasus kémprogramot visszaélésszerű használat miatt, és tagadja, hogy azt Macron ellen, vagy a Khashoggi-gyilkosságban használták volna: “Éjszaka nyugodtan alszom. Az NSO itt marad” – mondja.
Az NSO Group vezérigazgatója és társalapítója a hétvégén visszavágott a kiber-technológiai cégét ért kritikák miatt, miközben egyre több vád merült fel azzal kapcsolatban, hogy a Pegasus kémprogramot visszaéltek vele Izraelben és szerte a világon.
Hulio azt állította, hogy a céggel szemben felhozott legsúlyosabb állítások közül sok nem igaz, és kijelentette, hogy szoftverét a terrorizmus és a súlyos bűncselekmények elleni küzdelemre hozták létre, ugyanakkor elutasította azt a képet, hogy elsősorban a szabadságjogok elnyomására használt eszközként tartják számon világszerte.
“Ez egy kiber fegyver. Az első szabályunk az volt, hogy csak kormányoknak adjuk el ezeket az eszközöket” – mondta. “A második döntésünk az volt, hogy nem fogunk minden kormánynak eladni – voltak olyan kormányok, amelyekről már az első napon láttuk, hogy nem szabad nekik eladnunk… 90 országnak nem voltunk hajlandók eladni – 90 országnak, amelyik jött és kérte, és mi nemet mondtunk. Talán 40 országnak adtunk el.”
Hulio “képmutatónak” nevezte az NSO Group Pegasus nem demokratikus országoknak történő eladásával kapcsolatos kritikákat, és a megfigyelési technológiát katonai fegyverrendszerekhez hasonlította.
“Nincs egyetlen olyan ország sem, amelynek nem adtunk el, egyetlen olyan sem…, amelynek az USA nem ad el, vagy Izrael nem ad el. Tehát egy kicsit képmutató azt mondani, hogy rendben van, hogy F-35-ösöket, tankokat és drónokat adunk el, de nem rendben van, hogy egy olyan eszközt adunk el, amely hírszerzési adatokat gyűjt” – mondta.
“Ha azt látjuk, hogy a Pegasussal visszaélnek, vagy akár csak gyanítjuk, hogy visszaélnek vele, lekapcsoljuk a rendszert” – mondta, és azt állította, hogy ez az évek során már hétszer történt meg.
Hulio a közelmúltban hozott amerikai döntéssel kapcsolatban, amely szerint az NSO Group és egy másik izraeli cég feketelistára került, mert állítólag rosszindulatú kiber tevékenységet folytattak.
“A mi technológiánk az évek során elég sokat segített az Egyesült Államok érdekeinek és nemzetbiztonságának” – mondta. “Szerintem az, hogy egy olyan cég, mint az NSO, felháborító, hogy felkerült az amerikai feketelistára… Biztos vagyok benne, hogy le fognak venni minket erről a listáról. Nincs kétségem afelől.”
Hulio tagadta, hogy a Pegasust használták volna Emmanuel Macron francia elnök és más politikusok telefonjának feltörésére, állítások, amelyek tavaly francia és izraeli tisztviselők közötti aggódó kommunikációhoz vezettek.
“Senki sem hackelte meg a francia elnököt vagy a francia parlamenti képviselőket, ezt bizonyítottuk és ellenőriztük. Ez a Macronnal és a francia parlament tagjaival kapcsolatos kérdés nem helytálló” – mondta.
Tagadta továbbá, hogy bármilyen kapcsolat lenne az NSO Group termékei és Dzsamál Khashoggi újságíró meggyilkolása között Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán.
“Eszközeinknek és technológiánknak semmi köze nem volt a gyilkossághoz, Khashoggihoz vagy a körülötte lévő emberekhez. Tudom, hogy ezt állították, és mondom, hogy ez egy szemenszedett hazugság” – mondta.
Pénteken a The New York Times arról számolt be, hogy Mohammed bin Szalmán szaúd-arábiai koronaherceg közvetlenül telefonált Benjámin Netanjahu akkori miniszterelnöknek, hogy a királyság megújítsa a Pegazus lejárt engedélyét, cserébe azért, hogy a királyság megnyitja légterét az izraeli járatok előtt. Az izraeli védelmi minisztérium eredetileg elutasította az engedély megújítását, arra hivatkozva, hogy a királyság visszaélt a kémprogrammal, nyilvánvalóan Khashoggi esetére utalva, akit a hírek szerint a Pegasus segítségével követtek nyomon a 2018-as meggyilkolását megelőzően.
Hulio hozzátette: “Valamiféle nemzeti időtöltéssé vált, hogy mindenért, ami történik, az NSO-t okolják. A jelentések nagy része egyszerűen valótlan, előítélettel teli , és ez bizony néha dühít, néha pedig frusztrál. De végül is… ismerjük az igazságot”.
“A Pegasusnak soha nincs 200-nál több célpontja egyszerre. 200 célpont. Ez az egész történet” – mondta a csatornának.
Arra a kérdésre, hogy Izrael Állam az NSO-t használta-e arra, hogy a Pegasusokat a régió más országainak eladja, azt mondta: “Nem tudom. Kérdezzék Izrael Államot”.
Hulio tagadta, hogy a Moszad volt vezetőjével, Yossi Cohennel utazott volna a világban, ahogyan azt a korábbi hírek állították. Arra a kérdésre, hogy Cohen kérte-e őt arra, hogy adja el a Pegasust egyes entitásoknak, mosolygott, és nem válaszolt.
Arra a kérdésre, hogy az NSO Group követett-e el hibákat megalapítása óta, Hulio azt mondta: “12 év alatt lehetetlen nem elkövetni hibákat, amelyekből tanul az ember”. A hálózat szerint a vállalathoz közel álló források elismerték, hogy izraeli kormányzati szereplők valóban felajánlották a Pegasust közel-keleti autoriter rezsimeknek, felmelegedett kapcsolatokért vagy békeszerződésekért cserébe.
Cohen nem kommentálta az ügyet. Netanjahu hivatala pénteken közölte: “Az az állítás, hogy Netanjahu, az akkori miniszterelnök beszélt külföldi vezetőkkel, és felajánlotta nekik ezeket a rendszereket politikai vagy más eredményekért cserébe, teljes hazugság”.
Huliót a közelmúltban Izraelben nagy vihart kavart jelentésekről is kérdezték, amelyek szerint az izraeli rendőrség a Pegazus segítségével kémkedik civilek után, köztük Netanjahu ellen tüntetők és bűncselekmény elkövetésével nem gyanúsított izraeliek után. A rendőrség tagadta, hogy a tüntetőket célba vette volna, de azt sem tagadta, hogy egyes esetekben használta volna a szoftvert, miközben azt állította, hogy minden használat legális volt és bírósági felügyelet alatt állt.
“Állampolgárként, ha igazak a leírtak, az engem személy szerint aggaszt. De állampolgárként azt mondom, hogy inkább hiszek a főügyésznek, a közbiztonsági miniszternek és a rendőrfőnöknek, akik újra és újra azt mondják, hogy ezek a dolgok soha nem történtek meg” – mondta Hulio.
A főügyész nemrég vizsgálatot indított az állítások miatt, bár azt mondta, hogy jelenleg nincs olyan bizonyíték, amely arra utalna, hogy a rendőrség helytelenül viselkedett volna.
Hulio azt is elmondta, hogy a Pegasusban “beépített” rendszer működik, ezért nem használható izraeli mobiltelefonszámokon.
Az NSO-t beperelő Apple-ről és a más médiaóriásokkal kapcsolatos gondokról Hulio elmondta: “Van némi képmutatás. Ezek az óriások, a Facebookok, a Googles, az Apples, ők azok, akik engedélyezik a végponttól végpontig titkosítást”. Ez szerinte valódi nehézséget okoz a bűnüldöző szervek számára világszerte, amelyek a veszélyes bűncselekmények megállításában reménykednek.
“Másrészt ott vannak a terroristák és bűnözők szélsőséges esetei, akiket végül is el kell kapni. Konfliktus van a magánélethez való jog, ami szuper fontos, és a nemzetbiztonsághoz való jog között, ami szintén szuper fontos. És pontosan ez az a pont, ahol a vita van.”
A hálózat szerint az NSO már rendelkezik olyan technológiával, amely még a Pegasusnál is tovább megy – olyan technológiával, amely nem csak elszívja a készülékek adatait, hanem elemzi is azokat. Másodpercek alatt képes pontosan feltérképezni a kommunikációs kapcsolatokat – áll a jelentésben.
Leoz Michaelson, az NSO analitikai termékvonalának alelnöke kifejtette, hogy ha a kommunikáció “mintái” megváltoznak – például rövidebb vagy hosszabb hívások két, megszokott kapcsolatban álló ember között -, az azt mutatja, hogy “valami nem stimmel”.
A 12-es csatorna a vállalat 600 alkalmazottja közül háromhoz is hozzáférést kapott. Arra a kérdésre, hogy a rossz sajtó miatt nem szégyellik-e, hogy ott dolgoznak, az egyik alkalmazott azt mondta: “Egyáltalán nem… a cég logójával ellátott ingben járunk körbe”, és “büszkeségét” fejezte ki a cég munkájára.
Michaelson elismerte, hogy “nem volt könnyű az NSO munkatársának lenni az elmúlt évben”, de hozzátette, hogy nem lenne ott, ha úgy gondolná, hogy a cég nem törvényesen működik. Az elmúlt hónapokban az NSO két vezető tisztségviselője távozott, köztük az elnök, Asher Levy, bár Levy ragaszkodott ahhoz, hogy távozását már hónapokkal ezelőtt eltervezték, és az nem függött össze a közelmúltbeli zavargásokkal.
Hulio elmondta, hogy a céget két barátjával alapította, kezdetben azért, hogy távolról nyújtson technikai támogatást telefonokhoz. A trió csak később jött rá, hogy a technológiát hírszerzési célokra is fel lehet használni.
Arra a kérdésre, hogy mit mondott volna, ha 12 évvel ezelőtt azt mondják neki, hogy a cég neve egyszer az egész világon ismert lesz, Hulio azt mondta: “Azt mondtam volna, hogy őrült vagy.” De – tette hozzá – “amíg nincs más megoldás a bűnözésre és a terrorra, addig ezeknek a technológiáknak nem lesz lejárati ideje”.
“Azért vagyok itt, hogy maradjak. Mi, az NSO, azért vagyunk itt, hogy maradjunk” – mondta.
Forrás: EUToday