Európa évtizedek óta a “legközelebb áll a háborúhoz”
A brüsszeli hangulat ideges. Az EU külügyminiszterei, akik tegnap tanácskoztak Brüsszelben, attól tartanak, hogy Európa az elmúlt évtizedek legsúlyosabb biztonsági válsága felé sodródik. Az aggodalom azonban nem teljesen az Oroszországgal Ukrajnáért folytatott hosszú, elhúzódó szárazföldi háború kilátása miatt van.
Itt kevesen hisznek abban, hogy Moszkva rendelkezik ehhez katonai erővel, nem is beszélve a pénzről, vagy a lakossági támogatásról odahaza.
Igaz: az EU “szélsőséges következményekre” figyelmezteti a Kremlt, ha katonai akciót indít a szomszédos Ukrajnában. Németország új külügyminisztere, Annalena Baerbock hétfőn Kijevben és Moszkvában is ezt mondta.
Svédország a hétvégén több száz katonát telepített a stratégiai fontosságú Gotland szigetére – amely a Balti-tengerben fekszik. Dánia pedig néhány nappal korábban erősítette meg jelenlétét a térségben.
A növekvő feszültségek miatt Finnországban és Svédországban is újra fellángolt a vita arról, hogy csatlakozzanak-e a NATO-hoz.
A Nyugatot – Washingtont, a NATO-t, az Egyesült Királyságot és az EU-t – azonban kevésbé aggasztja az Ukrajna miatti hagyományos háború lehetősége, sokkal inkább az, hogy Moszkva Európa megosztására és destabilizálására törekszik – a Kreml javára billentve ki a kontinentális hatalmi egyensúlyt.
Vajon a jelenlegi konfliktus megoldható e háború nélkül? A következő néhány hónapban megkapjuk erre is a választ.
Forrás: Euractiv