Az európai uniós országok nem vonják ki diplomatáikat Ukrajnából
Az EU nem követi az Egyesült Államokat abban, hogy kivonja diplomatáinak családjait Ukrajnából – jelentette ki Josep Borrell vezető európai diplomata az uniós külügyminiszterek tegnapi találkozóját követően, hozzátéve, hogy nincs szükség a helyzet “dramatizálására”, amíg az Oroszországgal folytatott tárgyalások folytatódnak.
“Nem fogjuk ugyanazt tenni, mert nem ismerünk konkrét okokat” – mondta Borrell, amikor megérkezett az uniós külügyminiszterek találkozójára, amelyen videokapcsolaton keresztül részt vesz Antony Blinken amerikai külügyminiszter is.
“Nem hiszem, hogy dramatizálnunk kellett volna, amennyiben a tárgyalások folynak – márpedig folynak”.
Az amerikai külügyminisztérium vasárnap bejelentette, hogy utasítja a diplomaták családtagjait, hogy hagyják el Ukrajnát, miközben Joe Biden amerikai elnök mérlegelte a lehetőségeket, hogy miként lehetne növelni Amerika katonai eszközeit Kelet-Európában az orosz csapatok felvonulásával szemben.
A parancs, amely az ukrán fővárosban, Kijevben lévő nagykövetségen állomásozó amerikai diplomatáknak is lehetővé tette az önkéntes távozást, az egyik legegyértelműbb jele volt annak, hogy az amerikai tisztviselők felkészültek egy agresszív orosz lépésre a térségben.
“Oroszország katonai akciója bármikor bekövetkezhet” – áll az amerikai nagykövetség közleményében. A tisztviselők “nem lesznek abban a helyzetben, hogy egy ilyen eshetőség esetén evakuálják az amerikai állampolgárokat, ezért a jelenleg Ukrajnában tartózkodó amerikai állampolgároknak ennek megfelelően kell tervezniük” – tették hozzá.
Az ukrajnai feszültségek hónapok óta fokozódnak, miután a Kreml mintegy 100 000 katonát vonultatott fel Ukrajna határai közelében, ami a Nyugat szerint egy olyan háborúra való felkészülés, amely megakadályozza, hogy Ukrajna valaha is csatlakozzon a NATO nyugati biztonsági szövetséghez.
A Kreml többször is tagadta, hogy inváziót tervezne, de az orosz hadsereg már elszakított egy darabot az ukrán területből, amikor elfoglalta a Krímet, és támogatta a szakadár erőket, amelyek nyolc évvel ezelőtt átvették az ellenőrzést Kelet-Ukrajna nagy része felett.
Forrás: Politico