Az Európai Unió Bírósága február 16-án hoz ítéletet a jogállamiság kérdésében
Az Európai Unió Bírósága február 16-án hoz ítéletet a jogállamiság tiszteletben tartását az uniós finanszírozáshoz kötő mechanizmus jogszerűségéről.
A nagy várakozással várt döntésre Lengyelország és Magyarország jogi kifogása után kerül sor.
A két ország – amelyeket az európai intézmények a jogállamisági normák aláásása miatt bíráltak – azzal érvel, hogy a mechanizmus nem nyújt jogbiztonságot és sérti az EU szerződéseit.
A mechanizmusról – hivatalos nevén az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló rendeletről – 2020 végén állapodtak meg az EU költségvetési és gazdaságélénkítési csomagjáról szóló szélesebb körű politikai megállapodás részeként. A rendelet lehetővé teszi az EU számára, hogy felfüggeszthesse vagy csökkentse a tagországoknak nyújtott uniós finanszírozást olyan jogállamisági hiányosságok miatt, amelyek “kellően közvetlen módon” érintik az EU pénzügyi érdekeit, vagy súlyosan veszélyeztetik azokat.
A vezetők megállapodásának részeként az Európai Bizottság tartózkodott a mechanizmus végrehajtásától, amíg a Bíróság megvizsgálta Budapest és Varsó kifogását, és csak informális leveleket küldött Lengyelországnak és Magyarországnak, amelyekben az EU finanszírozási érdekeit érintő, a jogállamisággal kapcsolatos aggályokra vonatkozó kérdéseket tartalmazó listát tartalmazott. Ez a késedelem feldühítette az Európai Parlamentet, amely beperelte az Európai Bizottságot.
Decemberben a Bíróság egyik vezető tanácsadója egy nem kötelező erejű véleményben kijelentette, hogy a mechanizmus az uniós jog szerint jogszerű.
Forrás. Reuters