Kilenc baloldali párt felszólította Pedro Sánchez miniszterelnököt, hogy léptesse ki Spanyolországot a NATO-ból
A koalíciós partner baloldali Unidas Podemos és nyolc másik baloldali párt közös kiáltványt írt alá, amelyben világossá teszik, hogy “teljes mértékben elutasítják” a NATO-t támogató Fekete-tengeri és bulgáriai spanyol missziót, amire akkor kerülne sor, amennyiben az ukrajnai feszültségek tovább fokozódának. A kilenc párt egyben felszólította Pedro Sánchez miniszterelnököt, hogy szüntesse meg Spanyolország NATO-tagságát.
Az Unidas Podemos, az Izquierda Unida, az En Comú Podem, az Alianza Verde, a Bildu, a BNG, a CUP, a Más País-Equo és a Compromis – mindannyian a baloldali politikai táborhoz tartoznak – pénteken arra kérte a végrehajtó hatalmat, hogy ne vegyen részt a NATO elrettentő missziójában a régióban – jelentette az EURACTIV partnere, az EFE.
Szombaton (január 22-én) a Podemos korábbi vezetője és alapítója, Pablo Iglesias megkérdőjelezte, hogy Európának szükség van-e arra, hogy részt vegyen egy hipotetikus konfliktusban a fekete-tengeri régióban, és figyelmeztetett az Oroszországgal való konfrontációra – jelentette az EFE.
Az EU-nak “a legkevésbé sem áll érdekében”, hogy európai földön katonai konfrontáció alakuljon ki egy olyan országgal, amely nukleáris fegyverekkel rendelkezik – mondta Iglesias. A spanyol állampolgárok nem “bolondok” – mondta Iglesias. Tudják, hogy a NATO “egy katonai szövetség, amely az Egyesült Államok érdekeit védi” – tette hozzá.
Spanyolország ennek ellenére a Blas de Lezo fregattot elküldte a Fekete-tengerre egy NATO-misszió keretében. Madrid azt is tervezi, hogy négy vagy hat Eurofighter vadászgéppel járul hozzá a misszió megerősítéséhez, amelyet februárban Bulgáriába telepítenek.
Sánchez szombaton hangsúlyozta, hogy kormánya “szorosan” követi az ukrajnai válságot, és rendszeres kapcsolatot tart fenn más uniós vezetőkkel és a NATO-val. “Ez a diplomácia ideje. Elkötelezettek vagyunk az egység, az enyhülés, a szolidaritás és a párbeszéd mellett az Oroszországgal való válság megoldása érdekében” – hangsúlyozta Sánchez a Twitteren.
Spanyolország 1982 májusában csatlakozott a NATO-szövetséghez, és az 1986 márciusában tartott népszavazáson 56,85% szavazott a tagság mellett.
Forrás: Euractiv