Magyarország: Az európai parlamenti képviselők teljes körű választási megfigyelést sürgetnek
A szokatlan lépés a magyarországi demokratikus visszalépés és az intézmények legitimitása miatti aggodalmak elmélyülését tükrözi.
Az Európai Parlament 62 képviselőjéből álló, pártok közötti csoport – szokatlan módon – felszólította az egyik legnagyobb választási megfigyelői szervezetet, az EBESZ-t, hogy küldjön teljes körű missziót a közelgő magyarországi választások megfigyelésére.
A magyarok április 3-án járulnak az urnákhoz, de Orbán Viktor hivatalban lévő miniszterelnök kritikusai aggodalmukat fejezték ki, hogy a választás nem biztos, hogy szabad és tisztességes lesz.
“Öt politikai csoportból és 19 különböző országból érkezünk. De mindannyian osztjuk azt az aggodalmat, hogy a választások nem a legmagasabb demokratikus normák szerint zajlanak majd” – írták a képviselők a POLITICO által látott levélben, amelyet az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ) küldtek, amely a demokratikus értékek előmozdítása érdekében végzett munkája részeként a részt vevő országok választásait figyeli.
Az EBESZ többféle választási missziót működtet. Egyes országokban – ahol a szervezet nem számít komolyabb problémákra – csak korlátozott missziót indít, amely nem végez rendszerszintű és átfogó megfigyeléseket a választás napján. Azokban az országokban, ahol aggályok merülnek fel, az EBESZ-nek lehetősége van arra, hogy teljes körű missziót küldjön, amely a választási folyamat minden aspektusába belemerül, a kampánytól a szavazatszámlálásig.
A képviselők levelükben a 2018-as magyarországi választások tapasztalataira mutattak rá, amikor egy korlátozott létszámú EBESZ-misszió arra a következtetésre jutott, hogy “a megfélemlítő kampányretorika korlátozta az érdemi vitáknak szánt teret, és csökkentette a választók képességét arra, hogy megalapozott választást hozzanak”. Azt is megállapította, hogy a kormányzati tájékoztató kampányok “jelentősen veszélyeztették” a versenyzők képességét a tisztességes versenyre.
Most a parlamenti képviselők szerint még több aggodalomra ad okot.
“Az idei választásokat megelőzően további súlyosan aggasztó fejleményeket figyeltünk meg” – írták. A képviselők a választási törvénymódosításokat idézték, amelyeket a világjárvány idején a szükségállapot szabályai alapján, konzultáció nélkül fogadtak el, valamint olyan jogi változásokat, amelyek a hivatalban lévőknek kedveznek, és megkönnyítik a fiktív lakcímek regisztrálásának lehetőségét.
A Daniel Freund német zöld képviselő által vezetett levél aláírói között olyan személyiségek voltak, mint a német szociáldemokrata Katarina Barley és a finn jobbközép politikus, Petri Sarvamaa.
Forrás: Politico