Globális felmérés: Az emberek jobban bíznak az autokráciában, mint a demokráciában
Egy globális felmérés szerint a világ demokráciáit irányító kormányokba vetett közbizalom új mélypontra zuhant a világjárvány kezelése miatt és a gazdasági pesszimizmus széles körben elterjedt érzése közepette.
Az Edelman Trust Barometer, amely két évtizede több ezer ember kormányokba, médiába, üzleti vállalkozásokba és civil szervezetekbe vetett bizalmát vizsgálja, több autokratikus államban, mindenek előtt Kínában emelkedő értékeket mutatott ki.
Az Edelman legutóbbi felmérésének eredményei összhangban vannak az elmúlt évek eredményeivel, amelyek a kapitalizmusból, a politikai vezetésből és a médiából való növekvő kiábrándultságot mutatják.
A felmérés azt is kiemelte, hogy az üzleti szféra – az oltóanyagok kifejlesztésében és a munkahelyi és kiskereskedelmi gyakorlatok átalakításában játszott szerepének köszönhetően – világszerte megőrizte a bizalom erős szintjét, bár a társadalmi igazságosság iránti elkötelezettségéget tekintve fenntartásokkal.
“Valóban összeomlott a demokráciákba vetett bizalom” – mondta Richard Edelman, akinek az Edelman kommunikációs csoportja tette közzé a tavaly november 1-24. között 28 országban, több mint 36 000 válaszadó megkérdezésével készült felmérést.
“Az egész visszavezethető a következőkre: “Van-e önöknek gazdasági bizalma?” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a világjárványhoz vagy az automatizáláshoz kapcsolódó munkahelyek megszűnésével kapcsolatos aggodalmak nagymértékűek.
A közbizalom legnagyobb vesztesei az elmúlt egy év során a németországi intézmények voltak, amelyek 7 ponttal 46 pontra csökkentek, Ausztrália 53 ponttal (-6), Hollandia 57 ponttal (-6), Dél-Korea 42 ponttal (-5) és az Egyesült Államok 43 ponttal (-5).
Ezzel szemben a kínai intézményekbe vetett közbizalom 83%-on állt, ami 11 pontot jelent, az Egyesült Arab Emírségekben 76% (+9) és Thaiföldön 66% (+5).
A felmérés szerint a világ leggazdagabb országai által a világjárvány idején gazdaságaik támogatására elköltött több billió dollárnyi ösztönző intézkedés nem tudott tartós bizalmat kelteni.
Japánban csak az emberek 15%-a hitte, hogy öt év múlva jobban járnak majd ők és családjuk, míg a legtöbb más demokráciában 20-40% körül mozgott ugyanez a kérdés.
Kínában viszont közel kétharmaduk optimista volt gazdasági sorsát illetően, az indiaiak 80%-a pedig úgy vélte, hogy öt év múlva jobban fog élni.
Az Edelman szerint a kínai közvélemény magasabb bizalmi szintje nemcsak a gazdasági megítéléssel függ össze, hanem azzal is, hogy a kínai politika kiszámíthatóbbnak tűnik, nem utolsósorban a világjárvánnyal kapcsolatban.
Forrás: Reuters