Várhelyi lengyel barátjának jelölése a bővítési főigazgatóság élére kiverte a biztosítékot
Lengyelország uniós nagykövetének brüsszeli vezető posztra történő jelölése visszatetszést váltott ki a diplomaták és tisztviselők körében, akik attól tartanak, hogy az EU szomszédságpolitikával foglalkozó részlege az Európai Bizottságon belül az illiberalizmus bástyájává válik.
Egyes bizottsági tisztviselők és uniós diplomaták szerint Andrzej Sadoś kinevezése a DG NEAR nevű főosztály vezető tisztviselőjévé rossz üzenetet közvetítene a nyugat-balkáni országoknak, amelyek az Unióhoz való csatlakozásra törekszenek, és Brüsszel felszólította őket, hogy fogadjanak el magas szintű demokratikus normákat.
A főosztályvezető európai biztost, Várhelyi Olivért már korábban is azzal vádolták, hogy az EU-taggá válni kívánó nyugat-balkáni országokat tekintve leértékelte a demokráciát és a jogállamiságot.
Várhelyi és Sadoś – akik közeli barátok – mindketten szoros kapcsolatban állnak hazájuk kormányával, amelyet az uniós intézmények azzal vádolnak, hogy visszalépett a demokratikus normáktól.
Sadoś a szomszédsági és bővítési tárgyalásokért felelős főigazgatóság (DG NEAR) főigazgatói posztjára pályázott, és két tisztviselő szerint a héten várhatóan meghallgatáson vesz részt a posztra.
A vita az EU alapvető értékeivel kapcsolatos, az utóbbi években kiéleződött konfliktust tükrözi: Varsó és Budapest alapvető kérdésekben, például az igazságszolgáltatás függetlenségében, az LMBTQ+ jogokban, a médiaszabadságban és a migrációban is szembefordult az EU főáramával.
A Sadoś megbízásának ellenzői szerint az, hogy ő és Várhelyi álljon a DG NEAR élén, komolyan aláásná a demokrácia és a jogállamiság előmozdítására irányuló erőfeszítéseket az EU szomszédságában, különösen azokban az országokban, amelyek a kibővített Unió részévé kívánnak válni.
“Az EU bővítése túl fontos ahhoz, hogy az illiberalizmus két propagálójára bízzuk a Bizottságban” – mondta egy uniós diplomata. “Ez rossz politikai jelzés lenne a Nyugat-Balkán felé”.
Forrás: Politico