EU Observer: Oroszország háború nélkül is legyőzte Európát
Akár bevonul Vlagyimir Putyin Ukrajnába, akár nem, ismét szembesítette Európát a legfájdalmasabb valósággal: miközben túl gyenge ahhoz, hogy megvédje magát, többé nem számíthat arra, hogy az Egyesült Államok a segítségére siet.
Olyan valósággal állunk szemben, amelyben Oroszország, annak ellenére, hogy gazdasága mindössze Portugália méretével rendelkezik, képes megfélemlíteni és megfélemlíteni egy kontinenst, köszönhetően az energiatartalékainak és a hatalmas katonai erő mozgósítására való készségének.
Persze, Ukrajna bármilyen orosz inváziója egy vagyonba kerülne Oroszországnak, és valószínűleg egy őrlődő kimerítő háborúvá fajulna. Az invázió valószínűleg nem Putyin elnök által preferált opció. Ennek a játéknak azonban van egy másik része is. Ha Oroszország lerohanja Ukrajnát, annak költségei Európa számára ugyanilyen pusztítóak lesznek.
A gázfüggő európai országok kénytelenek lesznek drága alternatívákat találni, és súlyos milliárdokat költeni az infrastruktúrára, a csővezetékektől kezdve a szivattyúállomásokon át a külön tárolókig.
Oroszország emellett továbbra is kulcsfontosságú exportcélpont és az olajon és gázon kívüli egyéb erőforrások szállítója marad. Gondoljunk csak a titánra. Míg a Kreml már régóta készül az Európától való fokozatos elszakadásra.
Míg az orosz lakosság jelentős része támogatna egy beavatkozást Ukrajna keleti részén, addig számos európai ország polgárai nehezen fogadnák el, hogy katonák haljanak meg egy számukra idegen, periférikus országért.
Számtalanszor hallottam, hogy nagyon magas rangú európai üzleti vezetők szimpatizálnak Putyin vezetésével, olyannyira, hogy az a benyomásunk támadt, hogy inkább vonzódnak az orosz erős vezetéshez, mint a nyugati liberalizmushoz.
A nyugat-európai szárazföldi erők egy terjedelmes béke hadtestté bomlottak, kerekes páncélozott járműveik aligha alkalmasak a kelet-európai sáros csatatereken való harcra, tűzerőjük nem ér fel Oroszországéval, parancsnoki és kommunikációs infrastruktúrájuk pedig rendkívül sebezhető Oroszország hatalmas elektronikus harcászati képességeivel szemben.
A rosszul felszerelt terroristák üldözése egy dolog; egy félelmetes, áldozatra kész hagyományos hadsereggel való szembenézés már egy másik dolog.
Sok európai szárazföldi haderő küzd a “globális terrorizmus elleni háború” ragadozó komplexusával. Hozzászoktak ahhoz, hogy – legalábbis a technológia és a tűzerő tekintetében – fölényben vannak, és nagyon nehezen tudják elképzelni, hogy az elmúlt évtized vadászaiból egy nagyszabású konfliktusban vadászottá válhatnak.
Az egész stratégiai gondolkodásmód e tekintetben a védekezés irányába tolódott el; a taktika pedig a korlátozott. Az olyan szárazföldi hatalmak, mint Oroszország, szintén a precíziós és nagy hatótávolságú csapásokat gyakorolták, de mindig tompa erővel kombinálva: rakéták és tüzérségi sortüzek és nagy hadosztály méretű egységek bevonulásával.
Forrás: EU Observer