A német koalíció első látványos veresége: az EU 500 milliárd eurót fordít az új generációs atomerőművekbe
Az Európai Unió mostantól 2050-ig 500 milliárd eurót fektet az új generációs atomerőművekbe – mondta a hétvégén megjelent interjúban az Európai Bizottság belső piaci biztosa.
“Csak a meglévő atomerőműveknek 50 milliárd eurós beruházásra lesz szükségük mostantól 2030-ig. Az új generációsaknak pedig 500 milliárd euróra lesz szükségük!” mondta Thierry Breton a Journal du Dimanche című napilapnak.
Breton megjegyzései megismétlik az energiáért felelős kollégája, Kadri Simson korábbi megjegyzéseit, aki szerint a meglévő atomerőművek élettartamának meghosszabbításához 45-50 milliárd euróra van szükség, míg az uniós tagállamok mintegy 400 milliárd eurós beruházást terveznek a 2050-ig telepített új kapacitásokba.
Breton azzal is érvelt, hogy az atomenergiából és földgázból származó energia “zöld” forrásként való megjelölésére irányuló uniós terv létfontosságú lépés a tőke vonzása felé. Az EU jelenleg konzultál a tagállamokkal erről a javaslatról, és belső nézeteltérések vannak arról, hogy ezek az energiaforrások valóban fenntartható lehetőségnek minősülnek-e.
Franciaország állt az atomenergia – fő energiaforrása – felvételét célzó kezdeményezés élére, annak ellenére, hogy Ausztria határozottan ellenzi ezt, Németország pedig szkeptikusan áll hozzá, mivel az ország éppen most zárja be az összes atomerőművét.
A javaslat szerint az EU Bizottsága “úgy véli, hogy a földgáznak és az atomenergiának szerepe van a túlnyomórészt megújuló energiaforrásokon alapuló jövőre való áttérés elősegítésében”.
Jelenleg az EU energiájának 26%-át nukleáris energiából nyeri, de Breton becslése szerint 2050-re ez az arány mintegy 15%-ra csökkenne.
A javaslat azt is kimondja, hogy az atomenergia esetében megfelelő intézkedéseket kell hozni a radioaktív hulladék kezelésére és ártalmatlanítására.
A javaslat szerint az új atomerőművek építését 2045 előtt kiadott engedélyekhez kellene kötni, míg a meglévő erőművek működésének meghosszabbítását 2040 előtt kellene engedélyezni.
Forrás: Journal de Dimanche