Ahogy az borítékolható volt, az EU csúcson nem sikerült megállapodni az energiakérdésekről
Az uniós vezetők csúcstalálkozója ma kora reggel azzal ért véget, hogy nem sikerült megállapodni az energiakérdésekkel kapcsolatos közös álláspontról, így a témát ki kellett hagyni a tanácsi következtetésekből.
A két legfontosabb nézeteltérés a kibocsátáskereskedelmi rendszerrel, valamint a nukleáris energia felvételére irányuló törekvéssel kapcsolatos, a fenntartható befektetések uniós taxonómiájába.
A cseh és a lengyel delegáció a jelentések szerint az ETS alóli mentességet sürgette – az engedélyek árának ugrásszerű növekedését okolva a villamosenergia-árakban bekövetkezett, az egész Unióra kiterjedő ugrásért, amit sok szakértő elutasít.
A csúcstalálkozó előtt Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök az ETS-t “európai energiaadóként” ítélte meg de elismerte, hogy Lengyelországnak vannak “ellenfelei” Nyugat-Európában, akik nem értenek egyet Varsó nézeteivel.
A csúcstalálkozó után Morawiecki a Twitteren azt írta, hogy az ETS “nem működik”, és mélyreható reformra szorul. “Nem engedhettük meg, hogy üres következtetéseket fogadjunk el”.
Az adórendszerrel kapcsolatban is voltak nézeteltérések: az atompárti országok azt szorgalmazták, hogy a kérdés szerepeljen a következtetésekben, amit az atomenergia-ellenes Németország, Ausztria és Luxemburg elutasított.
Bár az energiaügyi következtetések több átdolgozási tervezete is keringett, végül az erőfeszítések kudarcba fulladtak, és a csúcstalálkozó napirendi pontjai közül ritkán fordul elő, hogy a következtetésekről lemondtak.
Forrás: Politico